Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow орг-ощ arrow ОРДЕНИ УКРАЇНИ
   

ОРДЕНИ УКРАЇНИ

- один з видів державних нагород України. Є вищою формою відзначення гр-н за видатні заслуги в розвитку економіки, науки, культури, соціальної сфери, захисті Вітчизни, охороні конст. прав і свобод людини, держ. будівництві та громад, діяльності, за ін. заслуги перед Україною. О. У. як держ. нагороди встановлюються виключно Законами України. Опис кожного з орденів, підстави та порядок нагородження і носіння, ін. правила містяться у статуті про орден. Статут затверджується Президентом України. О. У. можуть бути нагороджені як гр-ни України, так й іноземці та особи без громадянства. Нагородження орденами проводиться указами Президента України з врученням ордена та док-та, що посвідчує його. У Законі «Про державні нагороди України» (2000) вказано, що вищим ступенем відзнаки в д-ві є звання Герой України, яке присвоюється гр-нам за визначний геройський вчинок або визначне труд, досягнення. У першому випадку Герою України вручається орден «Золота Зірка», в другому — орден Держави. Крім названих, цим Законом встановлено такі О. України:

Ордени Укаїни. Золота Зірка, орден Держави, Ярослава Мудрого - leksika.com.ua

Ордени Укаїни. Орден Ярослава Мудрого - leksika.com.ua

Ордени Укаїни. За заслуги - leksika.com.ua

Ордени Укаїни. Знак ордена Богдана Хмельницького - leksika.com.ua

Ордени Укаїни. За мужність - leksika.com.ua

Ордени Укаїни. Знак ордена Княгині Ольги - leksika.com.ua

Орден князя Ярослава Мудрого І, II, III, IV, V ступеня — для нагородження за видатні заслуги перед Україною у галузі держ. будівництва, зміцнення міжнар. авторитету України, розвитку економіки, науки, освіти, культури, мист-ва, охорони здоров'я, за визначну благод., гуманіст, та громад, діяльність; Орден «За заслуги» I, II, III ступеня — для відзначення видат. заслуг гр-н в екон., наук., соціально-культур., військ., держ., громад, та ін. сферах сусп. діяльності; Орден Богдана Хмельницького I, II, III ступеня — для нагородження гр-н України за особливі заслуги в захисті держ. суверенітету, тер. цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України;

Орден «За мужність» I, II, III ступеня—для відзначення військовослужбовців, працівників правоохор. органів та ін. осіб за особисті мужність і героїзм, виявлені при рятуванні людей, матеріальних цінностей під час ліквідації наслідків надзв. ситуацій, у б-бі зі злочинністю, а також в ін. випадках при виконанні військ., служб., громадян, обов'язку в умовах, пов'язаних з ризиком для життя; Орден княгині Ольги I, II, III ступеня —для відзначення жінок за визначні заслуги в держ., вироб., громад., наук., осв., культур., благодійницькій та ін. сферах сусп. діяльності, вихованні дітей у сім'ї.

Особи, удостоєні державних О. У., повинні дбайливо ставитися до їх схоронності. Нагороджені орденами користуються пільгами, передбаченими законами України. Дія Закону «Про державні нагороди України» поширюється на правовідносини, пов'язані з нагородженням гр-н України орденами СРСР, і на нагороджених відзнаками Президента України до набуття чинності цим Законом. Особи, винні у порушенні зак-ва про держ. нагороди, зокрема в незакон. носінні орденів, несуть юрид. відповідальність.

Г. О. Мурашин, О. Ф. Фрицький.

 

Схожі за змістом слова та фрази