Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Я arrow ЯРОСЛАВ МУДРИЙ
   

ЯРОСЛАВ МУДРИЙ

(бл. 978 - 20.ІІ 1054, Вишгород; пох. у Софійському соборі, Київ) — великий князь київський (1019—54, з перервами). Син Володимира Великого. Бл. 990 став князем ростовським, а потім новгородським.

Після смерті батька 1015 протягом 4 років вів б-бу за київ, стіл з братом Святополком, на боці якого виступив польс. король Болеслав Хоробрий. У 1019 остаточно посів на київ, столі. В 1023 між Я. М. та його братом Мстиславом Володимировичем Тмутараканським спалахнув військ, конфлікт, який завершився 1026 підписанням миру в Городку побл. Києва. За його умовами Київська Русь поділялася по Дніпру на дві частини — Правобережжя з центром у Києві отримав Я. М., а Лівобережжя з центром у Чернігові — Мстислав. 1036, по смерті Мстислава, що не мав нащадків, Я. М. приєднав до Києва його володіння. Того самого року Я. М. ув'язнив молодшого брата Судислава, що був князем псковським, і став єдиним володарем усієї Русі. За Я. М. Давньоруська д-ва досягала свого найб. піднесення. Вона стала одним з гол. чинників загальноєвроп. політики. В д-ві посилилася князівська влада, було запроваджено систему двірцево-вотчин. управління. Я. М. залишив заповіт, в якому виклав заг. принципи спадкування київ, столу для своїх синів та їх нащадків. Міжнар. становище д-ви Я. М. закріпив родинними зв'язками (через шлюби — власні та своїх доньок) з багатьма європейськими правителями.

Під керівництвом Я. М. створено перший збірник писаного руського права — «Правду Ярослава», що становить найдавнішу частину «Руської Правди», а також Статут князя Ярослава Мудрого. За його правління у Давньорус. д-ві остаточно утвердилося християнство.

Ярослав Мудрий - leksika.com.ua

При Софійському соборі в Києві були утворені школа і бібліотека.

В сучасній Україні встановлено високу держ. нагороду за заслуги перед країною — орден князя Ярослава Мудрого, його ім'я присвоєно Національній юридичній академії України в Харкові.

Літ.: Грушевський М. С. Історія України-Руси, т. 1—2. К., 1992; Толочко П. П. Кочевые народы степей и Киев. Русь. К., 1999; Войтович Л. В. Князів, династії Сх. Європи (кін. IX — поч. XVI ст.). Склад, сусп. і політ, роль: Істор.-генеалогічне дослідження. Л., 2000.

Є. В. Ромінський.

 

Схожі за змістом слова та фрази