Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow конс-корон arrow КОНТРАБАНДА
   

КОНТРАБАНДА

[італ. (венеціан.) contrabando, від contra — проти і bando — урядовий указ] — незаконне переміщення через митний кордон д-ви товарів, валюти, цінностей та ін. предметів. Відповідно до ст. 70 Кримінального кодексу України незаконним визнається таке переміщення товарів, валюти, цінностей та ін. предметів через мит. кордон України поза мит. контролем або з приховуванням від мит. контролю, вчинене у великих розмірах або групою осіб, які організувалися для заняття К., а так само незакон. переміщення істор. та культур, цінностей, отруйних, сильнодіючих, радіоакт., вибухових речовин, зброї та боєприпасів (крім гладкоствольної мисл. зброї та боєприпасів до неї). Це може бути свідоме неповідомлення мит. контролю відомостей про предмети, які підлягають обов'язковому пред'явленню, переміщення предметів засобами, які утруднюють їх виявлення та огляд, пред'явлення предметів невідповідних найменувань. Під товарами слід розуміти різне рухоме майно, під цінностями — гроші та цінні папери, дорогоцінне каміння га дорогоцінні метали у будь-якому вигляді, твори мистецтва.

К. кваліфікується за ознакою великих розмірів у випадку незакон. переміщення через кордон предметів, якщо їх заг. вартість становить 200 і більше офіційно встановлених мін. розмірів зарплати. Якщо немає нормат. актів про визначення цін на предмети К., їх вартість слід визначати, керуючись висновками експертизи. Не може бути притягнуто до крим. відповідальності особу, яка неодноразово вчинювала К. в незначних розмірах у кожному випадку, хоча заг. розмір К. і є великим, за відсутності ін. ознак, зазначених у згаданій ст. 70. Під групою осіб, які організувалися для заняття К., слід розуміти двох і більше осіб, які спеціально об'єдналися з метою спільного і неодноразового переміщення товарів за кордон. Для наявності цієї ознаки необхідно, щоб мала місце певна стійкість групи і щоб її учасники діяли як співвиконавці злочину. Особи, які допомагали вчиненню К., підлягають крим. відповідальності за співучасть у злочині. К. вважається закінченим злочином з моменту фактичного незаконного переміщення предметів через кордон України за наявності хоча б однієї з цих ознак. Дії особи, яка намагається вивезти товари або ін. цінності контрабандним шляхом за межі України, слід кваліфікувати за ч. 2 ст. 17 і ст. 70 КК.

Суб'єктивною стороною К. є наявність прямого умислу. Винний усвідомлює обставини і характер незакон. переміщення товарів або цінностей через мит. кордон і намагається з порушенням установлених правил вивезти їх з України або ввезти в Україну. Суб'єктом злочину може бути гр-нин України, іноз. гр-нин та особа без громадянства, які досягай 16 років. Особа, яка вчинила К. з використанням свого служб, становища, підлягає відповідальності за наявності необхідних ознак. Особа, яка вчинила К. за відсутності зазначених у ст. 70 ознак, відповідає за ст. 209 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Згідно із ч. 2 ст. 70 КК України К. не є злочином, якщо затримані товари (крім зброї, боєприпасів, вибухових, наркот. засобів, радіоакт., сильнодіючих і отруйних речовин) хоча і переміщувалися через кордон за наявності ознак, зазначених у даній статті, але були малоцінними і кількість їх була незначною. Така К. містить склад адміністративного правопорушення.

В. О. Глушков.

 

Схожі за змістом слова та фрази