Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow мир-міл arrow МІЖНАРОДНИЙ КОМІТЕТ ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА
   

МІЖНАРОДНИЙ КОМІТЕТ ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА

(Comite international de la Croix-Rouge), МКЧХ — міжнар. незалежна гуманітарна організація, що має особливий статус. У випадках збройних конфліктів МКЧХ виконує роль субституту держав-покровительок згідно з положеннями Женевських конвенцій про захист жертв війни 1949 і Додаткових протоколів 1977 до Женевських конвенцій про захист жертв війни 1949. У випадках внутр. безпорядків або насильства в країні МКЧХ діє на основі права гуманіт. ініціативи, що закріплено у Статуті Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. Особливий статус МКЧХ підтверджується тим, що більш як з 50 д-вами (на 1999) він уклав угоди про статус і діяльність своїх делегацій на їхній території. Д-ви, що їх підписали, надають МКЧХ пільги і привілеї, якими звичайно користуються міжуряд. організації. У цих угодах передбачається, зокрема, юрисдикційний імунітет, завдяки якому МКЧХ не підлягає адм. і суд. переслідуванню, а також недоторканність його приміщень, архівів та ін. документації. Делегати МКЧХ мають статус, аналогічний статусові представників міжуряд. організацій. Саме тому комітет є суб'єктом міжнар. права. Історія МКЧХ сягає середини 19 ст., коли швейц. філантроп Ж. А. Дюнан (1828—1910; лауреат Нобелівської премії миру 1901) став свідком трат, наслідків битви італо-франц. військ з австрійськими під Сольферіно в Пн. Італії (1859) — бл. 36 тис. поранених було кинуто напризволяще, і більшість з них. не отримавши допомоги, загинули у страшних стражданнях. 1862 у своїй кн. «Спогад про Сольферіно» Ж. А. Дюнан звернувся до світ, спільноти із зактиком не допускати под. трагедій у майбутньому. Він запропонував утворити т-ва з надання допомоги пораненим і прийняти конвенцію про захист поранених і мед. персоналу на полі бою.

17.ІІ 1863 Ж. А. Дюнан, Г. Муаньє, Г. А Дюфур, Л. Аппіа і Т. Монуар заснували Міжнародний комітет з надання допомоги пораненим, що згодом дістав назву Міжнародного комітету Червоного Хреста. Того ж року комітет скликав у Женеві міжнар. конференцію, яка встановила принципи організації товариств піклування про хворих і поранених воїнів. Наст, року, також за ініціативою МКЧХ, було проведено Дипломатичну конференцію (10—22.VIII 1864), яка прийняла першу Женев. конвенцію про поліпшення долі поранених під час війни, що поклала початок кодифікації законів та звичаїв війни. Статут МКЧХ прийнятий 1915. Нині вгн діє у ред. 1998. МКЧХ виступає нейтр. посередником між воюючими сторонами. Він координує допомогу, яку надає Міжнар. рух Черв. Хреста і Черв. Півмісяця у ситуаціях збройного конфлікту. Роль МКЧХ полягає, зокрема, в тому, щоб: обстоювати і поширювати основоположні принципи руху — гуманність, безсторонність, нейтральність, незалежність, добровільність, єдність і універсальність; виконувати завдання, покладені на нього Женев. конвенціями, сприяти дотриманню положень міжнародного гуманітарного права, які застосовуються під час збройних конфліктів, приймати і розглядати будь-які скарги щодо можливих порушень цього права; як нейтр. установа, чия гуманіта рна діяльність в основному здійснюється під час міжнар. та ін. збройних конфліктів, а також під час внутр. безпорядків і заворушень, намагатися завжди забезпечувати захист і допомогу жертвам таких подій та їх прямих наслідків як серед військовослужбовців, так і серед цив. населення; забезпечувати діяльність Центр, агентства з розшуку, передбаченого Женев. конвенціями; роз'яснювати положення міжнар. гуманітар. права, що застосовується під час збройних конфліктів, і поширювати знання про нього та ін. З метою розвитку міжнар. гуманітар. права МКЧХ займається підготовкою дип. конференцій, що мають повноваження приймати нові док-ти. Комітет опрацьовує проекти, які становлять основу документів, що приймаються д-вами. Так були прийняті чотири Женевські конвенції про захист жертв війни 1949, а в 1977 — два Додаткові протоколи до них.

Організація має повноваження контролювати застосування гуманітар. права сторонами конфлікту. Цією діяльністю займаються делегати МКЧХ на місцях, з'ясовуючи, зокрема, чи надається цив. населенню захист від воєн, дій, чи дотримуються у поводженні з військовополоненими положення III Женев. конвенції 1949, чи забезпечується задовільне постачання продовольством населення окупованих територій тощо. У разі порушення цих норм МКЧХ нагадує воюючим сторонам про їхні обов'язки, закріплені в конвенціях. МКЧХ заохочує д-ви до прийняття уже в мирний час практ. заходів, спрямованих на дотримання норм гуманітар. права під час війни. Це передусім: переклад текстів конвенцій; прийняття юрид. норм, необхідних для переслідування військ, злочинців; ухвалення актів про захист емблеми Черв. Хреста й Черв. Півмісяця. МКЧХ також нагадує д-вам про їхній обов'язок забезпечувати поширення знань про гуманітарне право та підтримує їхні зусилля у цьому напрямі. Він сам організовує численні семінари з питань гуманітар. права, в т. ч. для силових структур. Комітет може виступати з будь-якою гуманітар. ініціативою і розглядати будь-яке питання, що відповідає його ролі винятково нейтр. і незалежної установи та посередника. Емблемою МКЧХ є черв, хрест на білому тлі. Девіз к-ту: «Милосердя на полі бою» («Inter arma caritas»). Він також дотримується девізу: «Через гуманізм до миру» («Рег humanitatem ad pacet»). Осн. джерелами фінансування МКЧХ є добровільні внески держав і нац. товариств, надходження від приват, осіб та організацій і прибутки від цін. паперів. Заг. обсяг бюджету на 1999 становив бл. 600 млн. швейц. франків (400 млн. доларів США).

МКЧХ складається з гр-н Швейцарії (від 15 до 25 осіб). Органи к-ту асамблея (найвищий орган; формується з членів МКЧХ); рада асамблеї (обирається самою асамблеєю), президент і два віце-президенти, директорат, контрольна комісія. Асамблея виробляє політику МКЧХ, визначає осн. завдання і стратегію організації, затверджує бюджет і фін. звітність. До структури к-ту входять і делегації МКЧХ, які діють в окр. регіонах світу. Регіон, делегація МКЧХ у Києві відкрита 1996 після підписання угоди з Урядом України. Дії делегації поширюються на територію 3 держав: України, Молдови та Білорусі. Делегація надає допомогу в імплементації міжнар. гуманітар. права, зокрема брала активну участь у розробці Закону «Про символіку Червоного Хреста і Червоного Півмісяця в Україні» (1999), проекту нового Крим, кодексу України та ін. законод. актів. Одним з напрямів діяльності делегації є навчання основам міжнар. гуманітар. права різних цільових груп, насамперед збройних сил і органів внутр. справ, дипломатів та урядових чиновників, наук, кіл і, звичайно, нац. товариств Черв. Хреста регіону (в т. ч. Товариства Червоного Хреста України). Зусилля МКЧХ у Києві спрямовані на підвищення операт. можливостей нац. товариств регіону. На пропозицію Уряду України влітку 1997 МКЧХ відкрив свій офіс також в АР Крим (м. Сімферополь). Місцеперебування МКЧХ — м. Женева (Швейцарія).

Є. М. Цибуленко.

 

Схожі за змістом слова та фрази