Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow мир-міл arrow МИТО
   

МИТО

(давньонім. — податок, збір) — законодавчо запроваджений обов'язковий грош. збір, який справляється уповноваженими д-вою органами з фіз. та юрид. осіб за певні види послуг або з переміщуваних через мит. кордон даної д-ви товарів і предметів за встановленими ставками (тарифами). В екон. і правовій практиці більшості країн світу (в т. ч. України) застосовуються:

1) державне мито — обов'язкові грошові платежі (збори), які справляються компет. держ. органами при виконанні ними певних функцій (напр., правосуддя) в розмірах, передбачених нац. зак-вом;

2) грош. збори, що справляються в обов'язковому порядку митницями з переміщуваних (вивезення, ввезення, транзит) через мит. кордон країни товарів і предметів за встановленими нац. зак-вом ставками (тарифами).

Залежно від екон. змісту, мети та ін. умов ці збори прийнято поділяти на такі види: фіскальні — запроваджуються для збільшення джерел доходу держ. бюджету (казни); протекціоністські — використовуються гол. чин. для захисту вітчизн. товаровиробника від притоку в країну іноз. товарів; преференційні (пільгові) — застосовуються у занижених розмірах для однієї або кількох держав з метою заохочення імпорту з них певних товарів; дискримінаційні — встановлюються у підвищених розмірах для певної д-ви або відповідних товарів з метою обмеження імпорту; компенсаційні — запроваджуються у разі ввезення до країни товарів, для в-ва яких надавалися субсидії (дотації), що може негативно вплинути на окр. галузі нац. економіки; урівняльні — стягуються з імпорт, товарів додатково до осн. ввізно го м. (зазвичай такий дод. збір дорівнює сумі податку, включеного в ціну товару даної країни) для вирівнювання цін імпорт, товарів з цінами продукції нац. в-ва; антидемпінгові — застосовуються з метою протидії збільшенню експорту з тих країн, де існує т. з. товарний демпінг (продаж великих партій товару за цінами, значно нижчими, ніж на світовому або внутр. ринках). З огляду на спосіб переміщення товарів (речей, предметів) через мит. кордон д-ви розрізняють ввізне, вивізне і транзитне М. Існують також ін. критерії класифікації обов'язкових мит. платежів, зумовлені гол. чин. особливостями їх застосування і справляння даною д-вою.

Див. також Митні Збори.

В. П. Нагребельний.

 

Схожі за змістом слова та фрази