Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow с arrow СТОКГОЛЬМ
   

СТОКГОЛЬМ

- столиця Швеції, адміністративний центр лену Стокгольм, порт на Балтійському морі. Як і багато інших великих міст Скандинавії, розташований на островах біля узбережжя. Заснований 1252 р. на місці невеликого містечка Хольмія ярлом (вельможею) Біргером, що звів навколо міста могутні укріплення й зробив його новим політичним центром країни, оплотом королівської влади. Незабаром С. стає постійною резиденцією короля, і в XIV ст. набуває значення найбільшого в державі торгі-вельного центру. Остаточно столицею незалежної шведської держави С. став після розривання Кальмарської унії (1523), коли на шведський престол зійшов Густав Ваза. Нині місто налічує 685 тис. жителів, а з містами Седертельє, Сольна та іншими утворює агломерацію Великий С. з населенням 1,6 млн чол., з міжнародним аеропортом Арланда та метрополітеном. С. - головний економічний і культурний центр країни. Основні галузі виробництва: машинобудування (електротехніка та ін.), металообробка, поліграфічна, хімічна, фармацевтична, легка, харчова промисловість. З 1739 р. в місті діє Шведська королівська академія наук, з 1735 р. - Академія мистецтв; працюють університет, театри (в т. ч. оперний), будівля якого є пам'яткою архітектури

XVIII ст. З-поміж музеїв С. найзнаменитішими є:

Національний, історичний, архітектурний, сучасного мистецтва, художній, а також Галерея Тіль та етнографічний парк-музей Скансен. Ровесниці міста - романо-готичні церкви Сторчюрка і Ріддарсхольмчюрка (обидві збудовано в XIII ст.). Інтер'єр церкви Св. Миколая прикрашає різьблена дерев'яна композиція "Св. Георгій убиває дракона", виконана відомим майстром з Любка Бернтом Нотке (XV ст.), і церква Адольфа Фредеріка (XVIII ст.), що слугує королівською усипальнею. Королівський палац (XVII-XVIII ст.) зведений у стилі бароко. Серед численних палаців вельмож, що прикрашають вулиці С, особливо відомі: т. зв. Лицарський дім (XVII ст.), палаци Бунде і Оксеншерни, зведені в стилі французького бароко Жаном де Ла Валле. Архітектура XX ст. представлена, зокрема, будинком ратуші (1911-1923 pp., арх. Р. Естберг). Для її оздоблення різними майстрами було створено безліч скульптур, гобеленів та мозаїчних панно, а Золота зала ратуші прикрашає величезне мозаїчне панно відомого шведського худ. Е. Форсета. На вулицях міста чимало скульптурних композицій 1 фонтанів, деякі з них виконані видатним шведським ск. К. Міллесом (XX ст.). Для пейзажу С. характерна велика кількість зелені й води. У 1912 р. в С. проходили ігри V Олімпіади.

24 березня 1999 р. в С. було підписано "Протокол про співробітництво" з Києвом. Лорд-мер С. -Аксель Веннерхольм (нар. 18 квітня 1929 p.). Адреса: City Hall, SE-105 35 Stockholm, Sweden. E-mail: Этот адрес e-mail защищен от спам-ботов. Чтобы увидеть его, у Вас должен быть включен Java-Script Тел.: (468) 50829010, факс 50829946. Контактна особа -Mr. Axel Wennerholm, Lord Mayor of Stockholm (дані станом на 31 жовтня 2001 p.).

Туризм. Основним центром як для міжнародного, так і внутрішнього туризму є столиця Швеції - С. Регіон включає архіпелаг з більш як

2 тис. островів, багато з яких можна досягти на катері. У 1990 p., наприклад, цей регіон разом з м. Упсала прийняли 17% усіх внутрішніх туристів і 24% зарубіжних.

 

Схожі за змістом слова та фрази