Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow пер-план arrow ПЛАНУВАННЯ, ПІДГОТОВКА, РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ТА ВЕДЕННЯ АГРЕСИВНОЇ ВІЙНИ
   

ПЛАНУВАННЯ, ПІДГОТОВКА, РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ТА ВЕДЕННЯ АГРЕСИВНОЇ ВІЙНИ

— особливо тяжкий злочин, що належить до категорії міжнародних злочинів проти миру.

Відповідно до КК України караними є планування, підготовка або розв'язування агрес. війни чи воєн, конфлікту, а також участь у змові, що спрямована на вчинення таких дій, ведення агрес. війни або агрес. воєнних дій (ч. 1, 2 ст. 437).

Об'єктами злочину є заг. мир і міжнар. безпека, основи співіснування народів і держав, яке грунтується на принципах незастосуван-ня сили, невтручання, тер. цілісності держав. Агресією є застосування д-вою (групою держав) збройної сили проти суверенітету, тер. цілісності, політичної незалежності ін. д-ви чи народу (нації) або якимось ін. способом, несумісним із Статутом ООН (ст. 1 Резолюції ГА ООН 1974). Агресивний воєн, конфлікт відрізняється від агрес. війни лише обмеженістю політ, цілей та масштабами воєн, дій, тому він також заборонений міжнар. правом як спосіб вирішення суперечностей між д-вами із застосуванням збройної сили. Планування агрес. війни полягає у розробці планів її ведення, підготовка такої війни — в реальному здійсненні комплексу заходів, спрямованих на створення сприятливих умов для розв'язування і ведення агрес. війни. Розв'язання війни виражається в актах агресії, що передують повномасштаб. веденню війни незалежно від факту її оголошення (вторгнення або напад збройних сил однієї д-ви на тер. іншої, бомбардування території, напад збройних сил на сухопутні, мор. або повітр. сили чи флоти ін. д-ви тощо). Перелік актів агресії у ст. З Резолюції ГА ООН 1974 не є вичерпним. РБ ООН уповноважена кваліфікувати такими й ін. акти, що мають ознаки агресії відповідно до положень Статуту ООН.

Участь у змові, спрямованій на планування, підготовку або розв'язування агрес. війни чи воєнного конфлікту, характеризується домовленістю між кількома суб'єктами злочину про спільне здійснення хоча б одного з перелічених злочин, діянь, яка виявляється у погодженості дій (координації планів, узгодженні способів їх реалізації тощо). Об'єктивна сторона злочину характеризується вчиненням хоча б однієї з передбачених ч. 1 ст. 437 КК дій. Злочин належить до продовжуваних і водночас містить форм, склад — є закінченим з моменту вчинення самої дії. Із суб'єктивної сторони злочин вчиняється з умислом: особа усвідомлює, що планує, готує або розв'язує агрес. війну чи воєн, конфлікт, бере участь у змові і бажає так чинити. Злочин, передбачений ч. 1 ст. 437, карається позбавленням волі на строк від 7 до 12 років, а передбачений ч. 2 цієї статті — на строк від 10 до 15 років. Кваліфікованим складом злочину є ведення агрес. війни або воєн, конфлікту, в ході яких реалізуються цілі, сформульовані при їх плануванні.

С. С. Яценко.

 

Схожі за змістом слова та фрази