Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow конс-корон arrow КОНСТИТУЦІЙНІСТЬ
   

КОНСТИТУЦІЙНІСТЬ

- 1) Заг. вимога, яка характеризує режим т. з. конституційної законності й полягає у неухильному виконанні та дотриманні конституції усіма суб'єктами права, правильному застосуванні її норм органами влади і посад, особами. Така вимога частково сформульована в Конституції України 1996. Зокрема, органи влади і посадові особи, уповноважені здійснювати правотворчість, чітко зорієнтовані нате, що прийняття ними нормат.-правових актів має відбуватися на основі Конституції, а самі ці акти повинні відповідати їй (ч. 2 ст. 8). Суттєву роль у забезпеченні К. відіграє пряма дія норм Конституції (ч. З ст. 8). Важливою гарантією забезпечення К. як загальної вимоги є діяльність Конституційного Суду України, який здійснює функцію суд. конституційного контролю. У межах реалізації цієї функції він уповноважений вирішувати питання про відповідність Конституції певного кола правових актів.

2) Спец, вимога, яка припускає можливість звернення до органу конституційної юрисдикції уповноважених суб'єктів права насамперед з питань відповідності конституції певного кола правових актів і передбачає розгляд ним цих питань. За Конституцією України до повноважень відповідного органу належить оцінка К. як нормативних, так й індивід, актів певних органів влади (ч. 1 ст. 150). Єдиний орган конст. юрисдикції визначає К. чинних міжнар. договорів України і тих, що вносяться до парламенту для надання згоди на їх обов'язковість (ч. 1 ст. 151). Він уповноважений встановлювати відповідність певним статтям Конституції законопроектів про внесення змін до Конституції України (ст. 159). Правові акти, в т. ч. згадані законопроекти і договори, можуть бути визнані неконституційними повністю чи в окр. частині, якщо вони не відповідають Конституції або якщо порушена встановлена нею процедура розгляду, прийняття або набуття чинності. Відповідні акти втрачають чинність з дня ухвалення Конст. судом України рішення про їх неконституційність.

З іншого боку, КС може оцінювати відповідність Основному Закону певних дій (або відсутність необхідних дій) визначених органів влади (п. 28 ст. 85; ст. 111; ч. 2 ст. 151).

В. М. Шаповал