Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow кен-комен arrow КЛЕПТОМАНІЯ
   

КЛЕПТОМАНІЯ

(від грец.— красти і— пристрасть, захоплення), імпульсивна крадіжка — непереборне прагнення до вчинення безглуздих крадіжок. Належить до патол. розладів бажання і зустрічається при різних псих, захворюваннях. Виявляється у вигляді імпульсивного потягу присвоювати або красти речі не з міркувань матеріальної вигоди, а виключно задля самого процесу крадіжки. Хворі крадуть випадкові речі, які зовсім їм не потрібні або які взагалі не мають ціни. Цими речами хворі не користуються, вони їх викидають або складають, забуваючи про них. Мотив збагачення або зовсім відсутній, або відступає на задній план, метою стає переживання сильних почуттів, пов'язаних з процесом крадіжки.

Потяг до крадіжки виникає раптово, нерідко супроводжується занепокоєнням, неможливістю виконувати звичну роботу. Вчинення крадіжки дає істотне полегшення, задоволення, заспокоєння, що поєднуються зі станом фіз. і псих, слабкості. Хворі усвідомлюють не-норм. характер свого потягу, який є обтяжливим для них. Лікування і профілактика К. залежать від осн. захворювання. Встановлено, що істинні клептомани зустрічаються дуже рідко. К. потрібно відрізняти від рецидивних крадіжок здорових людей. Нерідко останні, звинувачені у крадіжках, посилаються на непереборний потяг і безконтрольність учинених ними дій. Зазвичай ці висловлювання мають захисний характер і почерпнуті з літ. джерел. Суд.-психіатр, оцінка К. неоднорідна і залежить від експертної оцінки заг. псих, стану хворого. Див. також Імпульсивні дії.

Літ.: Сербский В. П. Суд. психопатология, в. 2. М., 1900; Корсаков С. С. Курс психиатрии, т. 1—2. М., 1901; Ганнушкин П. Б. Клиника психопатий, их статистика, динамика, систематика. М., 1933; Гиляровский В. А. Психиатрия. М., 1954.

Т. М. Арсенюк.

 

Схожі за змістом слова та фрази