Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow А-акт arrow АВГУСТЙН
   

АВГУСТЙН

Блаженний Аврелій (Augustinus Sanctus Aurelius; 13.XI 354, м. Тагаст, Нумі-дія, Пн. Африка — 28.VIII 430, м. Гіппон, Пн. Африка) — христ. мислитель, теолог, представник західної патристики. На початку своєї наукової діяльності був близький до вчень манихеїв, скептиків, Платона і неоплатоніків, ідей Цицерона. Прийнявши у 387 християнство, А. розробив специфічну християнську концепцію історії. У праці «Про град божий» він розмежовує два гради — земний (держава) і божий, небесний (християнська релігія і церква). Перший — наслідок гріховної природи людини, що стала такою через гріхопадіння Адама та Єви; другий град — народжується божою благодаттю. Гріховність людини і свобода її волі спричиняють всі негаразди на землі, а також панування людей над людьми, відносини влади й підпорядкування, необхідність державного управління. Порядок града земного не вічний, він існуватиме до другого пришестя Христа. До настання цього град земний — держава та її соціальний, політичний і правовий порядок — підлягає захисту града небесного. У свою чергу, держава повинна боротися з єресями, придушувати повстання тощо. При цьому будь-яке насильство, на думку А., — від насильства над дитиною до державного насильства — є наслідком гріховної зіпсованості людини, але воно неминуче.

А. вважав божественними настановами на землі приватну власність, соціальну нерівність, поділ на багатих і бідних. Держава, за А., має бути християнською, і тоді вона стане спільнотою людей, об'єднаних суспільним зв'язком; будь-яка інша д-ва подібна до зграї розбійників.

Учення А. було особливо популярним у період раннього Середньовіччя, зокрема у Візантії. Деякі христ. теологи пропагують його й нині.

Те.: Творения Блаженного Августина, т. 1-7. К., 1901-12; Сповідь. К., 1996.

Літ.: Трубецкой Е. Религ.-обшеств. идеал зап. христианства в V веке, ч. 1. М., 1892; Четверний В. А. Полит, учение Блаженного Августина. В кн.: Полит.-правовые идеи и институты в их истор. развитии. М., 1980; Рассел Б. Історія зх. філософії. К.., 1995. Н. С. Прозорова.