Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow нев-нюр arrow НЕДОСТАЧА
   

НЕДОСТАЧА

— факт, відсутність грош., валют., товарних та ін. матеріальних цінностей (понад встановлені норми втрат), зафіксована у встановленому порядку при їх прийманні, за результатами інвентаризації чи перевірки контрольно-ревіз. органами. Невідповідність наявності матеріальних цінностей бух. даним, товарним чи трансп. накладним, ін. док-там може бути наслідком допущеної працівником помилки (тех., облікової, рахункової тощо) або ін. суб'єктив. фактора, а також результатом привласнення працівником довірених йому цінностей чи розкрадання майна сторонніми особами. Відповідно до трансп. зак-ва України виявлена під час приймання товарів (продукції) Н. має бути відшкодована відправником вантажу або перевізником (див., напр., Статут залізниць України, затв. КМ України 6.IV 1998). В разі повної або часткової відмови в задоволенні претензії або неодержання протягом певного строку відповіді заявник може подати позов до госп. суду. Заподіяні Н. збитки відшкодовуються у повному обсязі за нормами цив. зак-ва.

Виявлені під час інвентаризації або ін. перевірок розбіжності між факт, залишками матеріальних цінностей і даними бух. обліку фіксуються у порядку, встановленому нормат.-прав. актами про бух. облік і звітність. Зменшення обсягу цінностей у межах встановлених норм (напр., у межах природ, втрат) списується за розпорядженням керівника підприємства, установи чи організації на витрати в-ва або обігу. Ці норми можуть застосовуватися лише у випадках виявлення фактичної Н., оскільки списання матеріальних цінностей у межах норм втрат до встановлення факту Н. не допускається. При виявленні Н., що сталася внаслідок зловживань, відповідні мат-ли мають бути передані до слідчих органів, а на суму Н. подається цив. позов. Працівники, винні в Н. ввірених їм грош. і товарних цінностей, несуть, як правило, повну матеріальну відповідальність, напр., якщо: з працівником був укладений спец, письмовий договір; він одержав майно та ін. цінності під звіт за разовими док-тами (довіреність, акт тощо) або Н. виникла в результаті дій працівника, які мають ознаки переслідуваних у крим. порядку діянь (ст. 134 КЗпП України). В разі відмови працівника від добровільного відшкодування заподіяної шкоди, більшої за його серед, міс. заробіток, збитки стягуються у суд. порядку.

Відповідно до труд, зак-ва України працівник, з чиєї вини виникла Н., притягується до дисциплінар. відповідальності, а особа, яка безпосередньо обслуговує грош. або товарні цінності, може бути звільнена через втрату довір'я до неї з боку власника або уповноваженого ним органу (п. 2 ст. 41 КЗпП). Якщо Н. сталася внаслідок вчинення злочин, дій, винні притягуються до крим. відповідальності.

В. П. Нагребельний.