Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТЕНДЕР
   

ТЕНДЕР

(англ. tender — пропозиція, від лат. tendere — напружувати, старатися, докладати зусиль) — 1) Різновид відкритих, з обмеженою участю або закритих торгів, переможцем яких визнається учасник, котрий найбільше відповідає умовам цих торгів. В Україні застосовується переважно в процесі приватизації, зокрема в разі продажу пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, здійснення закупівель продукції, робіт та послуг для держ. потреб відповідно до Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» (2000), а також інвестування пошуку, розвідки та видобування корисних копалин у межах території України.

Осн. стадіями (етапами) Т. є: підготовка тендерної документації, яка містить необхідні кваліфікац. вимоги щодо об'єкта та учасників Т.; публікація оголошення про час, місце та умови Т.; утворення тендерної комісії (комітету), що складається з призначеної організатором Т. групи спеціалістів; подання учасниками тендер, пропозицій; порівняння та оцінка їх тендер, комісією (комітетом) і прийняття або відхилення; безпосереднє проведення Т. за встановленою процедурою; оприлюднення його результатів та укладення відповідних угод з його переможцем. Загальні правові засади здійснення Т. в окр. сферах економіки визначаються Законами України «Про приватизацію майна державних підприємств», «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» (обидва — 1992), «Про угоди про розподіл продукції» (1999), «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» (2000) та ін. нормат.-прав. актами, у т. ч. актами КМ України, Фонду держ. майна України, ін. міністерств і відомств. Особливості відносин, які виникають у зв'язку з Т. на закупівлю специф. товарів (робіт і послуг) та продукції оборон, значення, визначаються окремими актами зак-ва. Оскарження процедур Т. здійснюється в адм. або суд. порядку.

2) Повідомлення про намір поставити товар за строковим контрактом.

3) Заявка, оферта, письм. пропозиція та умови щодо виконання певного замовлення.

4) Форма пропозицій облігацій або казначейських векселів на фонд, ринку.

5) Ціна на товар, яка запропонована виробником його конкурентам, виходячи з рівня цін.

6) Заздалегідь оголошений міжнар. конкурс на право одержання замовлень, пов'язаних з поставкою обладнання, буд-вом об'єктів, виконанням н.-д. робіт, наданням інжинірингових послуг тощо в певних країнах.

7) Запит про можливість та умови ремонту судна, що надсилається суднорем. фірмам. Див. також Державний контракт, Поставки продукції для державних потреб, Угоди про розподіл продукції.

В. П. Нагребельний.