Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТЕРЕЗІАНА
   

ТЕРЕЗІАНА

( Кримінальне уложення Терезії) — крим. і крим.-процес, кодекс Австрії, прийнятий 1768 за правління імп. Марії Терезії (1717— 80). Містив норми матеріального і процес.

права. Декларував засади політики освіченого абсолютизму, які насправді перепліталися із залишками середньовічного інквізиційного права. Складався з двох частин: «Про кримінальне судочинство» і «Про злочини, що підлягають кримінальному розгляду, та їх покарання».

У поняття і кваліфікацію кожного складу злочину кодекс вводив точну вимогу конкр. злочину: складом злочину вважалося те, що заборонялося конкр. законами саме в цій сфері. Окрім положень Заг. частини Т., кожна стаття Особливої частини вказувала, за якими доказами можна порушувати справу, а за якими слід вести допит з використанням тортур; пом'якшуючі та обтяжуючі обставини співвідносилися з кожним окр. складом злочину і не мали універсального значення: те, шо пом'якшувало або обтяжувало вину по одному складу, не мало значення для іншого. Відповідальність обтяжувалася за повтор, або груповий злочин і пом'якшувалася у разі вчинення злочину в юному віці, у стані афекту; докладно регламентувалися обставини, що виключали відповідальність.

Кодекс звужував діапазон крим. репресії. Багато дрібних злочинів було віднесено до компетенції поліцейської адм. юстиції. Всі делікти кодекс поділяв на публічні й приватні. До перших належали злочини проти релігії, корони і д-ви, а також посад, злочини, до других — уби вство, крадійство, злочини на секс, фунті, злочини проти моралі та сімейного укладу тощо. Хоча Т. і обмежувала тортури (точно вказувалися види дозволених тортур і підстави для їх застосування), однак у цій частині кодекс усе ще мав інквізиц. характер: передбачалися лещата для рук і ніг, «іспанські чоботи», припалювання свічками, розтягування на драбині (1776 тортури було скасовано). Кодекс виключив найжорстокіші види покарань (утоплення, розірвання кіньми, поховання живим), проте зберіг такі покарання, як спалення, четвертування, колесування, повішення, відрубування голови. Поряд зі смертною карою застосовувалися обтяжуючі покарання — проганяння крізь стрій, тюремне ув'язнення, заслання, фомад. роботи. Третім видом покарань були штрафи. Кодекс передбачав також покарання, що накладалися на розсуд судді: усунення з посади, позбавлення деяких прав тощо; дод. мірою покарання була конфіскація майна. Загалом Т. залишалася кодексом Середньовіччя. Реформа правосуддя у дусі Просвітництва була проведена сином Марії Терезії — імп. Иосифом II, під час правління якого було прийнято в 1787 Кримінальне уложения Иосифа II (Constitutio criminalis Josephi-niana).

Літ.: Kwiatkowski E. Die Constitutio Criminalis Theresiana. Ein Beitrag zur Theresianischen Reichs- und Rechtsge-schichte. Innsbruck, 1903.

Л. M. Маймескулов, О. H. Ярмиш.