Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow У arrow УХИЛЕННЯ ВІД ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ШЛЯХОМ САМОКАЛІЧЕННЯ АБО ІНШИМ СПОСОБОМ
   

УХИЛЕННЯ ВІД ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ШЛЯХОМ САМОКАЛІЧЕННЯ АБО ІНШИМ СПОСОБОМ

- злочин, передбачений ст. 409 КК України. Об'єктом його є порядок проходження військової служби. З об'єктив, сторони злочин виявляється у таких формах:

1) ухилення військовослужбовця від несення обов'язків військової служби шляхом: самокалічення або шляхом симуляції хвороби; підроблення док-тів чи ін. обману (ч. 1 ст. 409);

2) відмови від несення обов'язків військової служби (ч. 2 ст. 409). Ухилення чи відмова від несення обов'язків військ, служби передбачає ухилення чи відмову від несення військ, служби: назавжди або протягом певного строку; постійно або тимчасово — у певній військ, частині (підрозділі), на певній території (місцевості), у певному військ, формуванні, роді військ, під час надзв. чи воєн, стану, військ, конфлікту чи бойової обстановки, в умовах тривалого закорд. відрядження тощо, а також ухилення чи відмову від несення — постійно або тимчасово — окр. обов'язків військ, служби (системат. несення прикорд., юртової чи ін. спец, служб, участі в заняттях, походах, польових навчаннях, стрільбах тощо). Самокалічення — це штучне покалічення самому собі будь-якого органа чи тканини тіла, порушення їх функцій, спричинення якого-небудь захворювання або загострення хрон. захворювання. Шкода здоров'ю може бути заподіяна вогнепальною чи ін. зброєю, сильнодіючими, отруйними речовинами, наркот., мех., термічними засобами тощо. Для кваліфікації злочину за ст. 409 не має значення, чи унеможливило самокалічення несення військовослужбовцем усіх або окр. обов'язків військ, служби і чи спричинило воно непридатність його до військ, служби повністю або частково.

Симуляція хірургічної, нервової, псих., інфекц., венерич. чи ін. хвороби, симуляція отруєнь полягає у тому, що військовослужбовець, зображуючи певні симптоми чи синдроми, вдає із себе хворого або перебільшує захворювання, яке у нього є насправді (агравація хвороби).

Підроблення документів — це виготовлення фальш, док-та або внесення до справжнього док-та неправдивих відомостей. Ін. обман полягає у тому, що військовослужбовець доводить до відома командира (начальника) завідомо неправдиві дані про певні події чи обставини або свідомо замовчує їх з метою ухилитися від військової служби. Відмова від несення обов'язків військ, служби — найзухваліша форма злочину, передбаченого ст. 409 КК. Полягає у тому, що військовослужбовець відкрито, не вдаючись до обману, заявляє про своє небажання нести військову службу взагалі або постійно чи тимчасово у певній місцевості, в надзв. умовах виконувати спец, обов'язки військ, служби або виконувати обов'язки за певною спеціальністю чи у певні дні (вихідні, святкові) тощо та/або фактично припиняє їх виконувати. Ця відмова може полягати і в бездіяльності — коли військовослужбовець, хоча й перебуває на тер. військ, частини (в місці служби), але демонстративно не виконує обов'язків військ, служби, явно ігноруючи встановлений порядок її проходження.

Якщо військовослужбовець відмовляється під час бою діяти зброєю, відповідальність настає за ст. 429 КК. Ухилення від несення обов'язків військ, служби незалежно від того, яким шляхом воно досягнуте, а також відмова від несення таких обов'язків вважаються закінченим злочином з моменту факт, припинення несення обов'язків військ, служби. Тривалість ухилення не має значення для кваліфікації і враховується тільки при призначенні покарання. Одна лише заява про небажання проходити військ, службу без конкр. дій (бездіяльності), спрямованих на здійснення вказаного наміру, не є відмовою від несення обов'язків військ, служби. Суб'єктом злочину є військовослужбовець. Суб'єктом відмови в ід несення обов'язків військ, служби не можуть бути: військовозобов'язаний; курсант у разі відмови від дальшого навчання у військ, навч. закладі; особа, яка проходить військ, службу за контрактом, чи особа офіцер, складу, яка проходить кадрову військ, службу, — в разі небажання її проходити.

З суб'єктивної сторони злочин характеризується прямим умислом. Кваліфікуючими ознаками злочину є вчинення його в умовах воєн, стану або в бойовій обстановці. Злочин у формі ухилення військовослужбовця від несення обов'язків військ, служби шляхом самокалічення тощо карається триманням у дисциплінар. батальйоні строком до 2 років або позбавленням волі на той самий строк, у формі відмови від несення обов'язків військ, служби — позбавленням волі на строк від 2 до 5 років, а за кваліфікуючих обставин — позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.

М. І. Хавронюк.

 

Схожі за змістом слова та фрази