Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow орг-ощ arrow ОСТІН
   

ОСТІН

(Austin) Джон (3.1 II 1790, Крітинг-Міл, графство Суффолк — XII 1859, м. Вей-бридж, графство Суррей) — англ. юрист і філософ права. Навч. 1812—17 в ун-тах Геттінгена і Берліна. Служив офіцером, працював адвокатом (1818—26). Був професором правознавства Лонд. ун-ту (1826—32), викладав право в ін. навч. закладах. Займався громад, діяльністю. Певний час (до 1848) жив у Франції та Німеччині.

В основі вчення О. лежать утилітаризм, близький змістом до вчення І. Бентама, і позитивізм, аналогічний вченню франц. філософа О. Конта. Сферою дослідження для О. слугував емпіричний бік прав, діяльності. Для О. право — сукупність норм (правил), які встановлюються «однією розумною істотою, що має владу над іншою розумною істотою, для керівництва нею». Джерелом права, за О., є, з одного боку, суверенна влада (однієї особи чи установи), а з іншого — звичка більшості підкорятися цій суверен, владі. Відтак, якщо норми (правила) встановлюються не суверенним за своєю суттю органом (напр., громад, думкою) чи органом, який не визнається більшістю як суверенний (напр., окупаційна військ, влада), то такі норми не можуть бути розглянуті як норми позитив, права. Рішення судів (суд. прецеденти) можуть бути, на думку О., нормами позитив, права, але за умови, що вони визнаються більшістю підвладного суверену населення. О. заперечував природно-правову теорію (у т. ч. теорію природ, прав людини), не визнавав також теорію нар. суверенітету. В цьому виявився вплив, який справили на вченого представники нім. школи історичного права Ф. К. Савіньї та Г. Гуго, лекції яких він слухав. Погляди О. багато в чому позначилися на формуванні сучасних напрямів у правознавстві, зокрема, аналітичної юриспруденції. Осн. праці: «Царина визначеного права» (1832), «Лекції з юриспруденції, або Філософії позитивного права» (1861).

Літ.: Eastwood R. A., Keeton G. W. The Austinian Theories of Law and Sovereignty. London, 1929; Campbell E. M. John Austin and Jurisprudence in Nineteenth Century England. London, 1959.

А. Д. Машков.