Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow П-пен arrow ПАНЕЙКО
   

ПАНЕЙКО

Юрій Лукич (3.IV 1886, м. Золочів, тепер Львів, обл. - 18.VII 1973, Мюнхен, Німеччина) — укр. правознавець, доктор права, професор. Брат держ. секретаря зовн. справ ЗУНР В. Л. Панейка. Закін. 1910 ф-т права і політ, наук Львів, ун-ту. Працював в адміністрації Галицького намісництва (Львів), а потім — в адміністрації Львів, і Краків, воєводств. Одночасно поглиблював свої теор. знання у навч. і наук, закладах Німеччини, Австрії, Росії, Швейцарії, Франції. З 1926 — доцент юрид. ф-ту Ягеллонського ун-ту (Краків). З 1928 - у Вілен. (Вільнюському) ун-ті: зав. кафедри адміністрації та адм. права юрид. ф-ту, у 1931—34 — декан ф-ту права і сусп. наук цього ж ун-ту; з 1936 - ординар, професор. У 1934—39 одночасно був чл. Компетенційного трибуналу у Варшаві, який розглядав спори між адм. і суд. органами Польщі. В 1944—48 жив у Відні, а після цього переїхав до Мюнхена, де очолив каф. адміністрації і адм. права Укр. вільного ун-ту (УВУ). Двічі обирався ректором цього ун-ту (1948, 1961). Був д. чл. НТШ, ряду ін. наук, організацій.

У своїх наук, дослідженнях стояв на позиціях юрид. позитивізму. В комплексі вивчав проблеми адм. права, держ. (публічної) адміністрації. Багато уваги приділяв розкриттю сутності самоврядування, держ. управління. П визначав самоврядування як «оперту на приписи закону децентралізовану державну адміністрацію, виконувану місцевими органами, які ієрархічно не підлягають іншим органам і є самостійними в межах, визначених законом, і загального правового порядку». Для майб. незалежної України найбільш

Панейко Ю.Л. - leksika.com.ua

придатною вважав франц. систему держ. управління.

Друкував свої праці укр., польс, нім. та ін. мовами. Основні з них: «Витоки і основи європейського самоврядування» (1926), «Значення професійного самоврядування в організації держави» (1928), «Польське адміністративне право у нарисі» (т. 1—2, 1929, у співавт.), «Комунальне самоврядування у Швейцарії» (1931), «Польське водне та риболовне право» (1943), «Теоретичні основи самоврядування» (1963). Автор підручника «Наука адміністрації й адміністративного права» (1949).

Літ.: Зб. на пошану Юрія Панейка. Мюнхен, 1988.

Ю. Я. Касяненко.