Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Б-бл arrow БЕССАРАБІЯ
   

БЕССАРАБІЯ

— частина території між ріками Дністром, Прутом і пониззям Дунаю. У 6—9 ст. тут поселяються племена пд. слов'ян. У 10—11 ст. Б.— у складі Київ. Русі, в 12—13 ст. — Галицького, пізніше Галицько-Волинського князівства. В 40-х pp. 13 ст. Б. зазнала монг. навали. В серед. 14 ст. Б. опинилася у складі Молдовського князівства. На поч. 16 ст. Б. разом з Молдовою потрапляє під владу Османської імперії. За Бухарестським мирним договором 1812 відійшла до Рос. імперії. За Паризьким мирним договором 1856 пд. частину Б. 1861 було вилучено зі складу Росії і приєднано до новоствореної Рум. д-ви; знову повернуто Росії рішенням Берлінського конгресу 1878.

Після розвалу Рос. імперії, скориставшись істор. ситуацією, у січні 1918 боярська Румунія окупувала Б. У березні 1918 підписано угоду між РРФСР і Румунією про очищення території Б. Відповідно до неї Румунія зобов'язувалась вивести свої війська з Б. у 2-місячний термін. Але рум. уряд не виконав умов угоди. Населення Б., особливо його укр. частина, не припиняло боротьби проти окупантів за визволення і возз'єднання з укр. народом. На це були спрямовані Хотинське повстання 1919 і Татарбунарське повстання 1924. 26.VI 1940 рад. уряд звернувся до рум. уряду з нотою, в якій пропонував повернути Б., а також Пн. Буковину, більшість населення якої зв'язана з Україною спільною істор. долею, мовою та нац. складом. У результаті мирного розв'язання рад.-рум. конфлікту Б. було включено до складу СРСР (28.VI 1940). 2.VIII 1940 7-а сесія BP СРСР ухвалила Закон про утворення Молдавської PCP, до складу якої увійшла більша частина Б., заселена переважно молдаванами. Акерман-ський, Ізмаїльський і Хотинський повіти Б. були приєднані до України (тепер Арцизь-кий, Білгород-Дністровський, Болградський, Ізмаїльський, Ренійський, Татарбунарський р-ни Одес. обл. та Кельменецький, Соки-рянський і Хотинський р-ни Чернівецької області).

Літ.: Батюшков П. Н. Бессарабия. Истор. описание. СПб., 1892; История Молд. ССР, т. 1-2. Кишинев , 1965-68. П. П. Музиченко.

 

Схожі за змістом слова та фрази