Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow аку-асо arrow АРМІЯ
   

АРМІЯ

(франц. armée — військо, від лат. armare — озброювати) — сукупність збройних сил певної д-ви; держ.-політ. інститут і механізм верх, влади, покликаний захищати держ. інтереси, гарантувати безпеку населення й сусп-ва в цілому. А. міцно пов'язана із сусп. устроєм д-ви, є невід'ємною і важливою його складовою. У ній так чи інакше відбиваються усі сусп. відносини — політ., екон., соціальні, духовні. Дбаючи про забезпечення своєї політ, міцності, д-ва не м/вже обійтися без А.,, оскільки за її відсутності саме існування д-ви залежало б від випадку і їй загрожувала б небезпека посягань з боку зовн. або внутр. деструктивних сил. Д-ва використовує А. як крайній засіб здійснення політики.

На відміну від ін. інститутів д-ви, А. — це озброєна організація, призначена для ведення війни, збройної боротьби на всіх рівнях — тактич., операт., стратегічному. її військ, могутність визначають такі чинники, як кількість і якість озброєння та бойової техніки, морально-політ. дух особового складу, його профес. майстерність, тип організації, розвиток військ, науки. Використовуючи А. як інструмент зовн. та внутр. політики, д-ва здебільшого обходиться без застосування військ, потенціалу, оскільки сам факт наявності збройної організації є могутнім психол. засобом, що надає авторитетної сили актам держ. влади й гарантує непорушність внутр. порядку в д-ві. Сучасні А. — вкрай небезпечний інструмент політ, дій, оскільки на їхньому озброєнні могутні бойові і тех. засоби, вони відзначаються високою боєготовністю, організованістю та мобільністю. До того ж, в арсеналі А. багатьох країн є ядерна та ін. види зброї масового знищення, використання яких у війні загрожує існуванню усієї людської цивілізації. Найважливішим шляхом до миру й міжнар. безпеки є заг. роззброєння, з досягненням якого відпаде потреба в А. як елементі держ.-сусп. життя та здійснення політики.

Конституцією України на Збройні Сили покладаються оборона країни, захист її суверенітету, тер. цілісності і недоторканності. Збройні Сили України та ін. військ, формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод гр-н або з метою повалення конст. ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності (СТ. 17). В. О. Храмов.

 

Схожі за змістом слова та фрази