Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow поп-право об arrow ПОРТОВІ ЗБОРИ
   

ПОРТОВІ ЗБОРИ

— платежі, що стягуються із судновласників і вантажовласників у торг, портах портовою і місц. адміністраціями, ін. органами для покриття витрат на буд-во та утримання портів, підхідних шляхів до них, маяків, наглядових органів та ін. Осн. видами П. з. є: маяковий, портовий (тоннажний, корабельний), навігаційний, якірний, причальний, доковий, канальний, льодовий, річковий і шлюзовий. Ці збори мають цільовий характер і використовуються для відшкодування витрат портів на утримання причальних, огороджених та берегоукріплювальних споруд, підхідних каналів та засобів навігац. огородження на них. До ін. видів П. з. належать санітарний, міський, лікарняний, швартовий, за зачищення причалів, на користь місії моряків, на користь рят. товариств та ін. П. з. можуть бути класифіковані за їх належністю, умовами стягування та принципами нарахування. За належністю розрізняють збори державні та місцеві. Держ. збори спрямовуються на покриття витрат д-ви на утримання належних їй портів або їх окр. господарств (маякової, лоцманської служб та ін.), а також органів мит. і сан. контролю. Вони встановлюються за єдиних умов і стягуються, як правило, за єдиними тарифами в усіх портах країни. Місцеві збори запроваджуються у кожному порту муніципалітетами, порт, адміністрацією, торговими палатами судноплавства та ін. органами, що володіють або управляють портами, відповідно до місц. умов. Проте місц. збори не завжди мають індивід, характер. Нерідко вони, будучи різними за розміром ставок, стягуються в усіх портах країни на основі єдиних правил.

За умовами стягування П. з. поділяються на обов'язкові та необов'язкові. Обов'язковими є збори, що стягуються незалежно від того, скористався клієнт тими або ін. послугами порту чи ні. У більшості портів світу ці збори нараховуються за твердими ставками, встановленими за осн. розмірами суден, кількістю прийнятого або вивантаженого вантажу та перевезених пасажирів. Необов'язкові збори сплачуються тільки при наданні судну замовлених ним конкр. послуг. Ставки цих зборів можуть бути твердими, встановленими за заходження судна, або диференційованими з урахуванням факт, витрат на обслуговування. Прикладом може бути буксирний збір, рівень якого звичайно залежить від потужності буксира і тривалості обслуговування. За принципами нарахування зборів судну розрізняють П. з. з місткості судна, П. з. з його лінійних розмірів, П. з. з комерційного завантаження та ін. Збори нараховують: за місткістю судна (у тоннах або кубічних метрах); за довжиною судна (у метрах або футах); за часом стоянки в порту; за осадкою судна (в метрах, дециметрах, футах); за кількістю доставленого або прийнятого вантажу та пасажирів. Розмір П. з. також залежить: від виду плавання судна (зарубіжне, каботажне); форми судноплавства (літерне, трампове); прапора судна (нац. режим, режим найбільшого сприяння); класифікації флоту (торговий, промисловий, військовий та ін.); роду вантажу й кількості заходів судна.

Визначення ставок П. з. — виключна компетенція д-ви, порту. Відповідно до ст. 84 КТМ України в мор. портах стягуються такі цільові П. з.: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, вантажний, адміністративний та санітарний. Порядок їх сплати встановлений Положенням про портові збори (затв. KM України 12.Х 2000). За цим Положенням усі судна і плавучі споруди, що ходять під Держ. прапором України та іноз. прапором, віднесено до певних груп, залежно від класу (типу) судна, для яких передбачено різні ставки зборів. Збори і плати за послуги, надані суднам у мор. торг, портах України, встановлюються М-вом транспорту України. До них належать лоцманський збір, плата за роботу буксирів при швартових операціях, плата за користування плавзасобами, плата за комплексне використання ліхтарів, плата за агентські послуги, супервайзерська винагорода. Порт, збори і плата за послуги, надані суднам у мор. торг, портах України, нараховуються з умовного об'єму судна, обчисленого в куб. метрах і дорівнює добутку від множення довжини судна на його ширину та на висоту борту судна, зазначених у обмірному свідоцтві або док-ті, що його заміняє. Держ. належність судна і, відповідно, наданий йому статус під час нарахування зборів визначаються прапором, під яким це судно плаває, незалежно від того, хто є його власником і хто його використовує.

Т. Р. Короткий.

 

Схожі за змістом слова та фрази