Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow О-орб arrow ОКРУГ САНІТАРНОЇ (ГІРСЬКО-САНІТАРНОЇ) ОХОРОНИ КУРОРТІВ
   

ОКРУГ САНІТАРНОЇ (ГІРСЬКО-САНІТАРНОЇ) ОХОРОНИ КУРОРТІВ

- тер. земної поверхні, зовн. контур якої збігається з межею курорту. Відповідно до Закону України «Про курорти» (2000) у межах цієї території забороняються будь-які роботи, що призводять до забруднення грунту, повітря, води, завдають шкоди лісу, ін. зеленим насадженням, сприяють розвитку ерозійних процесів і негативно впливають на природні лік. ресурси, сан. та екол. стан природ, територій курортів. Для курортів, які використовують родовища корисних копалин, що належать до природ, лік. ресурсів (підземні мін. води, лік. грязі тощо), встановлюються округи гірсько-сан. охорони. У разі використання пов'язаних між собою родовищ, мін. вод, суміжних пляжів та ін. природних лік. ресурсів декількома курортами для них може встановлюватися єдиний округ сан. охорони. О. с. (г.-с.) о. к. поділяється на 3 зони: зону суворого режиму; зону обмежень; зону спостережень. Межі О. с. (г.-с.) о. к. держ. значення затверджуються ВР України одночасно з прийняттям рішення про оголошення природ, територій курортними територіями держ. значення. Межі О. с. (г.-с.) о. к. місц. значення затверджуються відповідно ВР АР Крим, обласними, Київ, і Севастоп. міськими радами одночасно з прийняттям рішення про оголошення природ, територій курортними територіями місц. значення. Режим О. с. (г.-с.) о. к. держ. значення затверджується КМ України, а курортів місц. значення — РМ АР Крим, обласними, Київ, і Севастоп. міськими держ. адміністраціями відповідно до Закону «Про курорти». За цим законом перша зона (зона суворого режиму) охоплює місця виходу на поверхню мін. вод, території з родовищами лік. грязей, мін. озера, лимани, вода яких використовується для лікування, пляжі, а також прибережну смугу моря і прилеглу до пляжів територію завширшки не менш як 100 м. На тер. цієї зони забороняються гірничодоб., буд. та ін. роботи, не пов'язані з експлуатац. режимом і охороною природ, і лік. факторів курорту, а також пост, чи тимчас. проживання гр-н, крім осіб, які безпосередньо забезпечують використання лік. факторів. Забудова цієї території здійснюється відповідно до зак-ва, держ. стандартів і норм та затвердженої містобуд. документації.

Друга зона (зона обмежень) охоплює територію, на якій розташовані сан.-курортні установи і заклади відпочинку, парки, ліси та ін. зелені насадження, природні й штучні сховища мін. вод і лік. грязей тощо. На тер. цієї зони забороняються: буд-во об'єктів і споруд, не пов'язаних з безпосеред. задоволенням потреб місц. населення і гр-н, які прибувають на курорт; забруднення поверхневих водойм під час здійснення будь-яких видів робіт; розміщення складів пестицидів і мін. добрив; здійснення пром. вирубки зелених насаджень тощо.

Третя зона (зона спостережень) охоплює усю сферу формування і споживання гідромінеральних ресурсів, лісові насадження навколо курорту, а також території, госп. використання яких без дотримання встановлених для округу сан. охорони курорту правил може несприятливо впливати на його природ, і лік. фактори. Ця зона водночас є межею О. с. (г.-с.) о. к. і на її території забороняються певні види буд-ва, скидання неочищених пром. і побут, стічних вод, вирубка зелених насаджень (крім сан. рубок) тощо. На тер. цієї зони здійснюються спостереження за екол. і сан.-гіг. змінами, що впливають на стан курорту.

А. Г. Бобкова, Ю. С. Шемшученко.

 

Схожі за змістом слова та фрази