Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow комер-коно arrow КОНОТОПСЬКІ СТАТТІ 1672
   

КОНОТОПСЬКІ СТАТТІ 1672

— укр.-моск. договір, укладений 17(27).УІ 1672 у Козачій Діброві поблизу м. Конотопа (тепер Сумської обл.). Там відбулася заг. козац. рада, в якій взяли участь генеральна і полкова старшина, бл. 4 000 козаків і представники ніжин. міщан, архієпископ Л. Баранович та архімандрит М. Лежанський. Для затвердження нового гетьмана та для складання договору на раду прибуло моск. посольство на чолі з кн. Г. Ромодановським. Гетьманом обрали ген. суддю І. С. Самойловича. Новообраний гетьман і старшина склали присягу на вірність цареві. Були підтверджені Глухівські статті 1669 і підписано нові, Конотопські статті. К. с. 1672 належать до осн. нормат. актів, які визначили правовий статус України та її відносини з Росією. Договір містить 10 статей від імені царя і затв. старшиною та козаками, і статті, запропоновані старшиною та затв. царем. Зазначено, що цар приймає гетьмана І. Самойловича, всю старшину та все Військо Запорізьке, всякого чину й віку людей та чернь у підданство на умовах, які були ухвалені, зокрема, у Глухів. статтях. Старшина й козаки ці статті ствердили й обіцяли служити цареві та його дітям і нащадкам «до смерти живота своего неотменно». Серед запропонованих старшиною і затв. царем без жодних змін були статті, спрямовані на обмеження влади гетьмана на користь старшини: гетьману заборонялося позбавляти старшину урядів (посад) або карати її без згоди старшин, ради чи вироку військ, суду. В ст. 4 старшина висловила вимогу заборонити гетьману без цар. указу і старшин, ради посилати послів до іноз. держав і, особливо, підтримувати відносини з гетьманом П. Д. Дорошенком. Цар зобов'язався не передавати Речі Посполитій Київ, який мав перейти до неї за попередніми рос.-польс. домовленостями. У К. с. 1672 вміщено вимогу царя, щоб козаки поступилися Польщі містами й землями по р. Сож, що були захоплені за часів гетьмана Д. Многогрішного, і чекали на виїзд межових суддів, які точно визначать кордон між Україною і Польщею, обумовлений Андрусівським перемир'ям 1667. Лівобереж. полкам заборонялося надавати військ, допомогу П. Дорошенку, якщо він розпочне війну проти Польщі в союзі з Туреччиною. Вимагалося не приймати з Моск. д-ви солдатів і драгунів, а також людей боярських і селян, що вчинили вбивство, розбій, крадіжку чи ін. злочин.

Таким чином, до тексту К. с. 1672 було включено статті, що змістом суперечили положенням Глухів. статей або змінювали їх у бік обмеження прав і вольностей Війська Запорізького.

Літ.: Источники Малороссийской истории, собранные Д. Н. Бантыш-Каменским, ч. 1. М., 1858; Яковлів А. Укр.-моск. договори в XVII—XVII] віках. УІЖ, 1994, № 4; Мироненко О. М. Еволюція вітчизн. конституціоналізму «від Богдана до Івана» (1648—1687). «Вісник Академії правових наук України», 1999, № 3.

О. М. Мироненко, В. А. Чехович.

 

Схожі за змістом слова та фрази