Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow дін-доб arrow ДНІПРОВСЬКО-ДОНЕЦЬКА НАФТОГАЗОНОСНА ОБЛАСТЬ
   

ДНІПРОВСЬКО-ДОНЕЦЬКА НАФТОГАЗОНОСНА ОБЛАСТЬ

- територія з промисловими запасами нафти і газу в пн.сх. частині УРСР, у межах Чернігівської, Сумської, Полтавської, Дніпропетровської, Харківської, Донецької та Ворошиловградської областей. У тектонічному відношенні пов'язана з Дніпровсько-Донецькою западиною і з пн.-зх. частиною Донецької складчастої споруди. Складається з товщі осадочних відкладів від четвертинних (антропогенових) до девонських включно заг. потужністю від 2,5 до 16-18 км. Переважна більшість відомих родовищ нафти й газу - в центральному грабені западини.

Нафтогазоносними є тріщинуваті й пористі відклади девонського, кам'яновугільного, пермського, тріасового і юрського віку. Найба-гатші родовища нафти й газу пов'язані з кам'яновугільними і нижньопермськими відкладами, переважно з пісками, пісковиками, алевролітами і вапняками. В розподілі покладів встановлено закономірність: нафт. родовища зосереджені в пн.-зх., газові - в пд.-сх. частинах Д.-Д. н. о., в центр. частині - нафтогазові родовища. Кількість нафтових покладів зменшується зі збільшенням глибини, змінюючись газоконденсатними. Родовища гол. чин. багатопластові, масивно-пластові, масивні, потужність нафтогазоносних товщ понад 1000 м. Кількість продуктивних горизонтів досягає 20. Осн. родовища нафти залягають на глиб. до 3200 м. Поклади газу і конденсату встановлено на глиб. до 5000 м і більше. Нафта і газ Д.-Д. н. о. високоякісні. Нафта малосірчиста, містить багато легких фракцій, густина її 850-860 кг/м3. Газ метановий (до 98,5% метану), сума важких вуглеводнів змінюється від десятих часток до кількох процентів. Геол.-геофіз. дослідження в межах Д.-Д. н. о., спрямовані на пошуки нафти, розпочалися в 30-х рр. 20 ст. Вони грунтувалися на припущеннях М. С. Шатського про можливість нафтоносності сходу УРСР у зв'язку з наявністю солянокупольної тектоніки. В 1939 було відкрито перший поклад нафти (на Роменській структурі). Після Великої Вітчизн. війни почалися планомірні геол.-геофіз. дослідження. Внаслідок докладного вивчення Д.-Д. н. о. встановлено гол. риси структури регіону і закономірності розміщення нафтових і газових покладів. Глибина буріння свердловин досягла 6000 м. На початок 1978 в межах Д.-Д. н. о. було відкрито 86 родовищ, серед яких Шебелинське родовище газу, За-хідно-Хрестищенське родовище газу, Єфремівське родовище газу, Гнідинцівське нафтогазове родовище, Глинсько-Розбишівське нафтогазове родовище, Леляківське родовище нафти та ін. На базі Д.-Д. н. о. сформувався один з районів газодобувної й нафтодобувної пром-сті. В межах області діє понад 20 нафтогазопро-мислів. Нафта надходить на Кременчуцький нафтопереробний з-д, газ використовується для газопостачання багатьох населених пунктів, зокрема Києва, Харкова, Дніпропетровська, Донецька, Ворошиловграда, Одеси, Москви та ін.

Територією Д.-Д. н. о. проходить газопровід "Союз".

Літ.: Глушко В. В. [та ін.]. Геология нефтяных и газовых месторождений Украинской ССР. М., 1963; Дикенштейн Г. X. [та ін.]. Нефтегазоносные провинции СССР. М., 1977. В. Г. Дем'янчук, В. I. Мясников.

Дніпровсько-донецька нафтогазоносна область

 

Схожі за змістом слова та фрази