Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow К-кел arrow КАМАНІН
   

КАМАНІН

Іван Михайлович [псевдонім А. Щуровський; 11(23).IX 1850, с. Димер, тепер смт Вишгородського р-ну Київ. обл. — 11.1 1921, Київ] — укр. історик, архівіст, палеограф. Закінчив 1872 істор.-філол. ф-т Київ, ун-ту. Працював акцизним доглядачем на тютюн, ф-ці. Від 1883 — у Київ, центр, архіві давніх актів: наук, співробітник, директор (з 1890). Був членом Істор. т-ва Нестора-літописця, Укр . наук, т-ва в Києві, Т-ва охорони пам'я

Каманін І.М. - leksika.com.ua

ток старовини і мистецтва, учасником кількох археол. з'їздів. З 1919 — керівничий над працями Комісії для виучування історії західно-руського і українського права ВУА Н. К. брав участь у підготовці «Архива Юго-Западной России», зокрема зібрав і опублікував низку док-тів доби Б. Хмельницького. Автор статей з історії, археології, архівознавства, палеографії. Юрид. аспекти притаманні дослідженням К. про магдеб. право в Києві, козац. землеволодіння, давні вітчизн. актові та ін. юрид. док-ти. Осн. праці К.: «Київський центральний архів» (1884), «До історії міжнародних відносин Росії і Польщі в XVII ст.» (1885—86), «Останні роки самоврядування Києва за магдебурзьким правом» (1888), «Матеріали з історії київської міської громади» (1892), «До питання про козацтво до Богдана Хмельницького» (1894), «Про експертизу давніх підроблених документів» (1899), «Нарис гетьманства Петра Сагайдачного» (1901), «Наукові й літературні твори М. В. Гоголя з історії Малоросії» (1902), «Нові дані для історії Київського міського самоврядування в XVII столітті» (1903), «Документи епохи Богдана Хмельницького, добуті з Головного Московського архіву Міністерства закордонних справ» (1911), «Договори Богдана Хмельницького з Польщею, Швецією і Росією» (1916), «Водяні знаки на папері українських документів» (1923). Дослідження К. «Палеографічний збірник. Матеріали з історії південноруського письма в XV—XVI ст.» (1899) відзначено Уваровською премією Рос. АН. Під кер. К. готувалися до друку Мамоничівське видання Литовського статуту 1588, матеріали про козац. повстання під проводом Д. Гуні та Я. Острянина 1638 і Коліївщину 1768. К. подав доповідну записку до ВУАН з пропозицією щодо створення першої укр. актографії (систематиз. переліку актового матеріалу) за зразком істор.-правничих бібліографій, але смерть не дозволила завершити задумане. Похований згідно із заповітом у Звіринецьких печерах, дослідником яких він був.

Літ.: Щербина В. І., Василенко М. П. Іван Михайлович Каманін. В кн.: Записки Соціально-екон. відділу ВУАН, т. 2—3. K., 1926; Панашенко В. В. Укр. історик-архівіст І. М. Каманін. УІЖ, 1971, №5.

І. Б. Усенко.

 

Схожі за змістом слова та фрази