Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow пер-план arrow ПІДСЛІДНІСТЬ
   

ПІДСЛІДНІСТЬ

— сукупність встановлених законом ознак кримінальних справ, відповідно до яких встановлюється конкр. слідчий орган, компетентний провадити досудове слідство. Розрізняють предметну (родову) П., персональну П., альтернативну П., територіальну П. та П. за зв'язком справ. За предметною П. залежно від характеру злочину та його кваліфікації розмежовується компетенція слідчих органів і визначається, хто з них буде провадити розслідування: слідчі прокуратури, МВС, податкової міліції чи служби безпеки. Напр., зґвалтування, убивство чи одержання хабара належать до П. слідчих прокуратури; державна зрада — до П. слідчих служб безпеки; ухиляння від сплати податків, приховування валютної виручки — до

П. слідчих податкової міліції; крадіжка — до П. слідчих МВС.

За персональною П. обов'язок розслідування покладається на слідчий орган залежно від суб'єкта злочину. Напр., справи з обвинувачення неповнолітніх розслідуються слідчими МВС України.

Альтернативна П. означає, що досуд. слідство провадиться тим органом, який порушив крим. справу. Це справи щодо розкрадання держ. майна в особливо вел. розмірі та ін. П. за зв'язком справ застосовується у випадках тісного взаємозв'язку різних злочинів і часто має місце, коли різні злочини об'єднані одним умислом, місцем і часом їх вчинення. Напр., якщо при розслідуванні розкрадання майна виявлено посад, підлоги чи зловживання владою, то справа розслідується органом, який порушив справу щодо розкрадання майна (див. ст. 112 КПК України). Територіальна П. визначає, слідчий якого адм. району (області) повинен провести досудове слідство. Згідно зі ст. 116 КПК досудове розслідування провадиться у тому районі, де вчинено злочин. Якщо місце вчинення злочину невідоме, попереднє розслідування може провадитися за місцем виявлення злочину або за місцем перебування підозрюваного (обвинуваченого), або за місцем перебування більшості свідків.

Спори щодо П. вирішуються прокурором.

Літ.: Зинатуллин 3. 3., Салахов М. С, Чулюкин Л. Д. Подследственность уголовных дел. Казань, 1986; Михеєн-ко М. М., Нор В. Т., Шибіко В. П. Крим, процес України. К, 1999; Тертишник В. М. Крим.-процес, право України. К, 1999.

В. М. Тертишник.