Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТАРИФ
   

ТАРИФ

(франц. tarif, італ. tariffa — розцінка, від араб, tarif — повідомлення, оповіщення) — система ставок для визначення вартості й оплати праці, різних вироб. і невироб. послуг, перевезень, мита тощо. Найпоширенішими Т. є: транспортні, комунальні, зв'язку. Транспортні Т. поділяються на вантажні (різновид оптових цін) і пасажирські (вид роздріб, цін), які, своєю чергою, диференціюються за видами тр-ту. Напр., на заліз-нич. тр-ті діють єдині Т. за видами та розмірами вантажу, відстанню і швидкістю перевезень; на мор. і річковому тр -ті вони диференційовані за басейнами рік і морів; на автомобільному — за видами і розмірами вантажів; на повітряному — залежно від поясних зон. Комунальні Т. — це розміри ставок оплати за електроенергію, водо- і теплопостачання, газ та ін., а Т. зв'язку — за пересилання кореспонденції, посилок, користування телефоном, телеграфним та радіозв'язком.

В основу визначення Т. покладено собівартість виконаних робіт або наданих послуг, податки і збори та прибуток (дохід), що забезпечує госпрозрахункові засади діяльності відповідних підприємств і організацій. За Законом України «Про ціни і ціноутворення» (1990) в нар. г-ві країни застосовуються вільні (договірні), а також держ. фіксовані й регульовані Т., які встановлюються органами центр, викон. влади та місцевого самоврядування.

Самост. видом є митні Т., які відіграють роль інструмента торг, політики і держ. регулювання внутр. ринку країни та взаємодії його зі світовим ринком. Ці Т. встановлюються на законод. рівні й є системою ставок мита, яким обкладаються товари та ін. предмети, що провозяться через митну територію даної країни. Структурно митні Т. поділяються на прості й складні. Прості визначаються за єдиною ставкою, що застосовується до кожного товару. Складні Т. включають кілька сукупностей ставок: максимальну — для країн, з якими фактично відсутні торг, відносини; мінімальну — для товарів тих країн, яким наданий режим найбільшого сприяння у торгівлі; преференційну (пільгову) — для стимулювання ввезення окр. товарів або таких товарів з певних країн. В Україні порядок формування та застосування митних Т. визначається Законом «Про Митний тариф України» (2001) та ін. правовими актами, які базуються на міжнародно визнаних нормах і розвиваються у напрямі макс. відповідності загальноприйнятим у міжнар. практиці принципам і правилам митної справи. Єдиний митний тариф є систематиз. зводом ставок мита, яким обкладаються товари та ін. предмети, що ввозяться на митну тер. України або вивозяться за її межі. Згідно із зак-вом за способом справляння застосовуються такі види митних Т.: адвалорні, що нараховуються у відсотках до митної вартості товарів; спеціальні, що обчислюються у встановленому грош. розмірі на одиницю товарів (вага, обсяг тощо), комбіновані (кумулятивні), які поєднують ці обидва види мит. обкладання. В окр. випадках можуть встановлюватися особливі митні Т.

В. П. Нагребельний, М. В. Оніщук.

 

Схожі за змістом слова та фрази