Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow М-мил arrow МАНІФЕСТ ПРО ДАРУВАННЯ ВОЛЬНОСТІ І СВОБОДИ РОСІЙСЬКОМУ ДВОРЯНСТВУ 1762
   

МАНІФЕСТ ПРО ДАРУВАННЯ ВОЛЬНОСТІ І СВОБОДИ РОСІЙСЬКОМУ ДВОРЯНСТВУ 1762

—законод. акт, який «на вічні часи» звільнив рос. дворянство від обов'язкової цив. і військ, служби і тим самим розширював станові права і привілеї дворян. Ініціатива його прийняття належала імп. Петру III, який на засіданні Сенату 17(28).І 1762 оголосив своє рішення стосовно дворян, служби: «Дворянам службу продовжувати за своєю юлею, скільки і де побажають». Акт підписаний Петром III. Обнародуваний 18.ІІ(1.ІІІ) 1762.

Маніфест складається з преамбули і 9 статей. Згідно з ним, усі дворяни, на якій би службі вони не перебували (військовій чи цивільній), отримували праю продовжити її або вийти у відставку. Військові не могли проситися у відставку чи брати відпустку під час воєнної кампанії, а також за 3 міс. до її початку. Неслужилі дворяни мали право безперешкодно їхати за кордон і поступати на службу у європ. д-вах — союзницях Росії.

Проте на вимогу уряду вони зобов'язані були негайно повернутися до Росії. Маніфест став одним з етапів на шляху до повного зняття з дворян покладеного на них обов'язку нести держ. службу. З його прийняттям дворяни отримали більше можливостей для заняття власним г-вом, що зумовило формування верстви помісного дворянства. Всі осн. положення маніфесту були підтверджені в Жалуваній грамоті дворянству (1785).

Літ.: Поли. собр. законов Рос. империи, т. 15. СПб., 1830; Вернадский Г. В. Манифест Петра III о вольности дворянства и законод. комиссия 1754—1766 гг.

В кн.: Ис-тор. обозрение, т. 20. Пг., 1915.

В. Д. Гончаренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази