Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow І arrow ІНФОРМАТОР
   

ІНФОРМАТОР

(лат. — той, хто роз'яснює, від — надавати форму, формувати уявлення) в оперативно-розшуковій діяльності — негласний співробітник поліції (міліції) чи ін. правоохор. органів, який має можливість добувати та збирати відомості, що становлять операт. інтерес для цих органів. Офіційно термін І. уперше вжито департаментом поліції Росії. Негласні співробітники добиралися з числа кучерів, двірників, телефоністок, прикажчиків та ін. осіб, які за родом своєї діяльності могли постійно або тимчасово інформувати поліцію про діяльність рев. орг-цій, злочин, груп, місця переховування краденого майна тощо. І. використовували і підрозділи крим. розшуку міліції у післярев. період. Це були особи, які надавали відомості про підготовку або вчинення злочинів на окр. територіях, підприємствах та в організаціях, по видах злочинів.

У наш час поняття І. в ОРД правоохор. органів відсутнє. Ті ж гр-ни, котрі мають відомості про протиправну діяльність, яка загрожує безпеці сусп-ва і д-ви, про злочини, що готуються або вже вчинені, можуть добровільно за окр. винагороду або безоплатно подати відповідну інформацію до правоохоронних органів. Зак-во України про ОРД гарантує конфіденційність їх співробітництва з правоохоронними органами.

Літ.: Тайны полит, сыска: Инструкция о работе с секр. сотрудниками. СПб., 1992; Михайленко П. П., Кондратьев Я. Ю. Історія міліції України в док-тах і мат-лах, т. 1. К., 1997.

І. П. Козаченко.