Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТАЙВАНЬ
   

ТАЙВАНЬ

— держ. утворення під самоназвою «Китайська Республіка» на о. Тайвань і прилеглих до нього о-вах у пд. частині Східно-Китайського м. Тер. — 35,9 тис. км2. Нас. - 22,5 млн. чол. (2002, оц. ): китайці (97 %), гаошань (1,7 %) та ін. Адм. центр — м. Тайбей. Адм.-тер. поділ — 16 округів; існує також 20 острівних офшорних зон. Офіц. мова — китайська. Грош. одиниця — новий тайванський долар.

Нац. свято — День республіки (10 жовтня). У давньокит. хроніках 1—3 ст. Т. фігурує під назвою Ічжоу (Острів варварів). У 6—7 ст. він відомий як Люцю (за назвою невел. царства у пд.-зх. частині о-ва). Під сучас. назвою Тайвань (букв. — острів терас) зустрічається у письм. джерелах з 1599. У 13 ст. був офіційно включений до Китайської імперії. 1590 на о-ві з'явилися португальці; вони дали йому назву Формоза (Прекрасний). 1624 Т. потрапив під контроль голландців. 1626 у пн. частині о-ва закріпилися іспанці. Б-ба за володіння Т. між Нідерландами та Іспанією

Герб Тайваню - leksika.com.ua

закінчилася 1641 на користь перших. У 1661— 62 голландців вигнали з Т. загони кит. патріотів. Відтоді острів перебував у складі провінції Фуцзянь. 1887 Т. виділено в окр. провінцію Китаю. 1895 Т. приєднано до Японії, а 1945 повернуто під юрисдикцію Китаю. 1949 на Т. перебралася гомінданівська влада Китаю — нац. уряд Кит. Республіки на чолі з генералісимусом Чан Кайші. 1954 Т. підписав зі СІЛА договір про спільну оборону. 1979 США відновили дип. відносини з КНР, визнали Т. невід'ємною тер. Китаю і розірвали договір та дип. зв'язки з Т. КНР висунула доктрину «мирне об'єднання і одна держава — два лади», але Т. («Китайська Республіка») продовжує дотримуватися доктрини, за якою тер. КНР є «тимчасово окупованою комуністами».

Т. — унітарне держ. утворення. Діє конституція від 1947 (зі змінами і доп. 1992, 1994, 1997 і 1999). Главою республіки є президент, який обирається (одночасно з віце-президентом) на 4-річний строк. Одна і та сама особа не може обиратися більше двох строків підряд.

Адміністрація Т. має 5 основних палат (юаней): законодавчу, виконавчу, контрольну, судову і екзаменаційну. Законодавчий юань є найвищим законод. органом. Складається з 225 депутатів, які обираються за змішаною виб. системою на 3 роки. Ця палата приймає закони, контролює виконання бюджету, діяльність викон. юаню. Поряд із законод. юанем діє однопалат. парламент — Нац. збори у складі 300 депутатів. До його функцій належать, зокрема, внесення змін до конституції та адм.-тер. устрою, відкликання президента і віце-президента за поданням законод. юаню. Викон. владу здійснює викон. юань, очолюваний прем'єр-міністром, якого призначає президент. Контрольний юань (29 осіб) здійснює контроль за роботою органів викон. влади, проводить ревізії, має цензурні повноваження і т. п. Судовий юань (у складі 15 судів) розробляє нові закони і доповнення до конституції, є найвищим органом суд. влади Т. Екзаменаційний юань (17 осіб) екзаменує держ. службовців під час вступу їх на службу і дальшого просування по службі. Всі члени контрольного й екзаменаційного юаней призначаються президентом на 6 років за згодою законод. юаню.

Т. не має дип. відносин з жодною д-вою.

В. Л. Федоренко, О. К. Дубина.

 

Схожі за змістом слова та фрази