Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow плат-пон arrow ПОЄДИНОК СУДОВИЙ
   

ПОЄДИНОК СУДОВИЙ

- один із суд. доказів при вирішенні спорів у 6—17 ст. в ряді європ. держав у формі фіз. двобою сторін перед судом. Регламентувався Бургундською грамотою 501, «Рипуарською правдою» (6—8 ст.), «Саксонським зерцалом» (1221—35), «Польською правдою» та ін. середньовічними правовими актами.

У Київ. Русі П. с. називався «полем». Як вид суд. доказу поле було закріплене у Псковській судній грамоті 1467, московських Судебнику 1497, Судебнику 1550.

П. с. (поле) використовувався при розгляді як цивільних, так і крим. справ. Після прийняття виклику суд одержував від сторін спец, заставу і призначав місце та час поєдинку. Існували правила щодо зброї, способу її застосування, характеру б-би тощо. Результат П. с. вирішував справу: переможений визнавався винним у вчиненні порушення і засуджувався до відповідного покарання, стягнення шкоди тощо. Справа, вирішена П. с. (полем), як правило, не підлягала перегляду. Перші обмеження П. с. були запроваджені в 2-й пол. 12 ст. в Англії, але остаточну його заборону тут здійснено в 16 ст. у цив. справах і тільки 1811 — у крим. справах. У Росії П. с. заборонено на поч. 16, у Франції — у кін. 16, в Німеччині — в серед. 17 ст.

Літ.: Древняя Русь: проблемы права и прав, идеологии. М, 1984; Історія д-ви і права України, т. 1. К., 2000.

О. М. Толочно, В. М. Чисніков.

 

Схожі за змістом слова та фрази