Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow вид-висот arrow ВИНОРОБНА ПРОМИСЛОВІСТЬ
   

ВИНОРОБНА ПРОМИСЛОВІСТЬ

- галузь харчової промисловості, що виробляє виноградні та плодоягідні вина, шампанське, коньяки, міцні напої з яблучного спирту (кальвадос, меришор та ін.). Виготовлення вина відоме з давніх часів у районах розвинутого виноградарства. В дореволюц. Росії пром. виробн. вина виникло в 2-й йол. 19 ст. і зосереджувалося переважно на Пд. України, в Бессарабії та на Закавказзі. За роки Рад. влади В. п. перетворилася на велику галузь промисловості, оснащену сучасною технікою. Основні райони виноградарства і виноробства СРСР: пд. області РРФСР, Україна (Крим., Микол., Одеська, Закарпатська, Херсонська, Запорізька області), Молдавія, республіки Закавказзя, Середньої Азії.

УРСР 1975 за виробн. вина посідала 2-е місце в СРСР, після РРФСР. Особливо розвинулась В. п. у республіці за післявоєнні роки. Найбільші виноробні підприємства УРСР: Кримське виробничо-аграрне об'єднання виноробної промисловості "Масандра", винокомбінати "Таврія" (Херсон, обл.), "Жовтнева хвиля" (Запоріз. обл.), з-ди шампанських вин в Артемівську (див. Артемівський завод шампанських вин), Одесі, Харкові, Києві, винозаводи в Дніпропетровську, Сімферополі, Херсоні, Києві та ін. У 1975 виробничі потужності по переробці винограду зросли проти 1960 у 3,6 раза, виробництво виноградних вин - у 4,8 раза. шампанського-у 3,9 раза

Змінився й асортимент продукції галузі, зросло виробн. марочних вин, а також столових вин, питома вага яких у заг. виробн. вина становить понад 20% (в цілому по СРСР - до 12%). Всього в республіці виготовляється вино 120 назв, з них 60 марочних. За 1955- 76 підприємства Головплодвин-прому УРСР здобули на міжнар. конкурсах 341 медаль, з них 184- золоті. На підприємствах В. п. діють потокові автоматизовані лінії комплексної переробки винограду і виробн. вина, цехи-автомати для витримування та обробки вина з дистанційними пультами керування та ін. З інших соціалістичних країн розвинуту виноробну промисловість мають Болгарія, Угорщина, Румунія та Югославія. Серед капіталістичних країн найбільше виробляють вина в Італії, Франції, Іспанії та Аргентіні.

О. М. Лучицька.

Виноробна промисловість

 

Схожі за змістом слова та фрази