Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow К-кел arrow КАЗНАЧЕЙСТВО
   

КАЗНАЧЕЙСТВО

— спец. держ. орган (установа), який відає касовим виконанням бюджету державного, організує справляння податків, зборів і мита, доходів від реалізації держ. позик, а також фінансування передбачених держ. бюджетом видатків. У ряді випадків здійснює емісію папер. грошей та держ. цінних паперів (див. Казначейська емісія). У США К. існує як окр. департамент м-ва фінансів, у Франції — як казначейське управління м-ва фінансів, у Великобританії — як са

мост. відомство. В більшості розвинених країн світу д-ва покладає функції касового виконання бюджету на центр, емісійні банки, що зумовлює скорочення видатків д-ви на утримання апарату К., а також полегшує контроль над ресурсами бюджету.

В цар. Росії К. було засноване після 1863 як окр. департамент у складі м-ва фінансів, йому підпорядковувалися місц. органи — казенні палати. Всі зібрані казначейською системою Рос. імперії доходи записувалися на єдиний рахунок у Центр, банку. В Рад. Союзі К. не існувало, а касове обслуговування держ. бюджету здійснювалося Держбанком СРСР. В Україні К. утворено 1995 як центр, орган виконавчої влади, що діє при М-ві фінансів (див. Державне казначейство України).

В. П. Нагребельний.

 

Схожі за змістом слова та фрази