Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow комер-коно arrow КОМП'ЮТЕРНА ЗЛОЧИННІСТЬ
   

КОМП'ЮТЕРНА ЗЛОЧИННІСТЬ

- вид злочинності, пов'язаний з незакон. використанням сучас. інформ. технологій і засобів комп'ютерної техніки. В основі К. з. лежать політ., хуліганські, корисливі та ін. мотиви. Суб'єктами цих злочинів є в основному три групи злочинців: а) особи, які не мають труд, стосунків з організацією, комп'ютерну систему якої вони використовують у злочин, діях, але мають з нею певні зв'язки; б) співробітники організацій (нерідко займають там відп. посади), автоматиз. системи яких вони використовують у злочин, діях; в) співробітники, які користуються ЕОМ і зловживають своїм становищем. Характерні групи комп'ют. злочинців становлять хакери і крекери. Хакери — це комп'ютерні пірати, які без дозволу проникають у чужі інформ. системи. Крекери крадуть інформацію, отримуючи за допомогою комп'ютера інформ. банки.

Правовою основою боротьби з К. з. в Україні є Закон «Про захист інформації в автоматизованих системах» (1994) і введена у 1994 до Кримінального кодексу України ст. 198. Ця стаття передбачає крим. відповідальність за умисне втручання у роботу автоматиз. систем, що призвело до перекручення чи знищення інформації або її носіїв, або розповсюдження програмних і тех. засобів, призначених для незаконного проникнення в автоматиз. системи і здатних спричинити перекручення або знищення інформації чи її носіїв. Вказана стаття у другій частині передбачає відповідальність і за кваліфіковані склади злочину. Якщо порушення роботи автоматиз. систем пов'язане з учиненням більш тяжких злочинів (диверсії, шпигунства, розкрадання майна тощо), дії винних кваліфікуються за сукупністю злочинів, передбачених ст. 198 і КК і відповідною статтею про відповідальність за злочин, вчинений шляхом втручання у роботу автоматиз. систем.

Літ.: Батурин Ю. М., Жодзишский А. М. Компьют. преступность и компьют. безопасность. М., 1991; Білен-чук П. Д., Зубань М. А. Комп'ют. злочини: соціально-правові і кримінолого-криміналістичні аспекти. К, 1994; Голубєв В. О., Юрченко О. М. Злочини в сфері комп'ют. інформації: способи скоєння та засоби захисту. Запоріжжя, 1998.

І. К. Туркевич.

 

Схожі за змістом слова та фрази