Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow антв-апе arrow АНТИБІОТИКИ
   

АНТИБІОТИКИ

(від анти... і грец. - життєвий) - речовини мікробного, рослинного і тваринного походження, що вибірково вбивають мікроорганізми або пригнічують їх життєдіяльність. А. мають різноманітну хім. будову. Виявлено понад 2000 А. З них бл. 50, які не впливають шкідливо на організм і зберігають у ньому високу активність, застосовуються в медицині, ветеринарії та рослинництві.

В числі таких - А., синтезовані мікроскопічними грибами (наприклад, пеніцилін) та бактеріями (граміцидин С, поліміксин). Значну кількість А. синтезують актиноміцети (стрептоміцин, тетрацикліни, левоміцетин, еритроміцин, олеандоміцин, новобіоцин, рифамі-цин, ванкоміцин, циклосерин, кана-міцин та ін.). З А. тваринного походження найважливіші лізоцим та інтерферон, рослинного походження - юглон, госипол. А. широко використовують для лікування стафілококових і стрептококових септичних захворювань, пневмонії, висипного й черевного тифів, холери, туберкульозу і багатьох ін. інфекційних хвороб. При деяких злоякісних новоутвореннях застосовують олівоміцин, рубоміцин, брунеоміцин та ін. А. користуються також у тваринництві для посилення росту й розвитку молодняка; в харч, пром-сті - для консервування. А. відрізняються за механізмом дії: пригнічення синтезу клітинної стінки бактерій (пеніцилін та ін.), синтезу білка на різних етапах (левоміцетин, тетрациклін та ін.), порушення цілісності цитоплазматичної мембрани (ністатин, леворин), затримання синтезу нуклеїнових кислот (протипухлинні А. тощо). Широке застосування А. призвело до поширення стійких до них форм бактерій, що стало причиною пошуків нових видів цих речовин. Так було одержано напівсинтетичні пеніциліни, що пригнічують ріст стійких до звичайного пеніциліну форм бактерій. Значний вклад у дослідження антибіотиків внесли укр. вчені (В. Г. Дроботько, В. Й. Білай, M. М. Підоплічко та ін.). На Україні, зокрема, здобуто А. хлорофіліпт з евкаліпта, новоіманін із звіробою, сальвін з шавлії, аренарин із безсмертника. Ці препарати мають лікувальну дію при стафілококових процесах, опіках тощо. З гриба Penicillium vitale одержано мікроцид, який використовують у медицині, з бактерій - неоцид - симптоматичний засіб при лікуванні злоякісних пухлин.

Літ.: Дроботько В. Г [та ін.]. Антимикробные вещества высших растений. К., 1958; Шемякин М.М. [та ін.]. Химия антибиотиков, г. 1, 2. М., 1961; Кожыбски Т. [та ін.]. Антибиотики. Происхождение, природа и свойства, т. 1-2. Варшава, 1969; Навашин С. М., Фомина.И. П. Справочник по антибиотикам. М, 1974.

Б. Ю. Айзенман.