Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow страш-сюр arrow СУБРОГАЦІЯ
   

СУБРОГАЦІЯ

(лат. — заміщення, обрання взамін) — різновид уступки права, що виникає на підставі закону і полягає у переході до нового кредитора — суброганта вимог у розмірі реально сплаченої суми грошей або в межах ін. фактичного виконання. Так, до страховика, який виплатив страх, відшкодування за договором майн. страхування у межах факт, витрат, переходить право вимоги, яке страхувальник або ін. особа, що одержала страх, відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки. С. є винятковим явищем, оскільки скасовує заг. принцип погашення боргу платежем, а тому може бути допущена тільки в силу прямих вказівок закону, який не підлягає поширеному тлумаченню. Хоча С. має свої витоки в страх, праві, її застосування ним не обмежується.

С. відрізняється від цесії тим, що, по-перше, вона завжди виникає на підставі закону, а не угоди, а, по-друге, обсяг вимог, що одержує суброгант, є обмеженим, тоді як за цесією новий кредитор (цесіонарій) набуває право вимоги поперед, кредитора (цедента) у повному обсязі.

Перехід прав за С. слід відрізняти і від регресної вимоги, що виникає у третьої особи після виконання нею зобов'язання, оскільки регрес має місце при припиненні зобов'язання, а не при заміні кредитора.

М. М. Сібільов.