Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow дер-дин arrow ДЕРЖАВНЕ ОБВИНУВАЧЕННЯ
   

ДЕРЖАВНЕ ОБВИНУВАЧЕННЯ

- процес, діяльність прокурора в суді першої інстанції, що полягає у доведенні вини особи, яка притягається до крим. відповідальності. У ст. 121 Конституції України визначено, що підтримання Д. о. у суді покладається на прокуратуру. Прокурор підтримує Д. о. з метою захисту інтересів д-ви, сусп-ва та конст. прав гр-н. З Д. о. в суді можуть виступати: Генеральний прокурор України та його заступники, підпорядковані їм прокурори та їх заступники, ст. помічники і помічники прокурора, начальники управлінь і відділів, їх заступники, ст. прокурори і прокурори управлінь та відділів у межах своєї компетенції. Діяльність прокурора щодо підтримання Д. о. регулюється Кримінально-процесуальним кодексом України і Законом України «Про прокуратуру» (1991). Вона включає: процес, дії, відносини, заг. повноваження та обов'язки сприяти виконанню вимог закону про дослідження обставин справи, постановления законного, обгрунтованого, справедливого вироку, ін. суд. рішень. Прокурор зобов'язаний своєчасно вжити передбачені законом заходи для усунення будь-яких порушень закону.

Д. о. починається із затвердження прокурором обвинувального висновку і складається з його діяльності в підготовчій частині суд. засідання, у суд. слідстві й суд. дебатах. У під-гот. частині суд. засідання прокурор заявляє клопотання, висловлює думку з питань, що виникають під час розгляду крим. справи, виконує повноваження та дії, які забезпечують умови для всебічного дослідження обставин скоєння підсудним злочину. У суд. слідстві прокурор збирає, вивчає, аналізує, оцінює докази, необхідні для вирішення справи. Він бере участь у допитах підсудного, потерпілого, свідків, експертів, огляді речових доказів, місця події, ін. процесуальних діях, спрямованих на з'ясування усіх обставин справи.

Підтримуючи обвинувачення, прокурор керується вимогами закону і своїм внутр. переконанням, яке грунтується на розгляді всіх обставин справи.

Завершується діяльність прокурора щодо підтримання Д. о. промовою у суд. дебатах. У ній держ. обвинувач викладає докази вини підсудного у вчиненні злочину, обґрунтовує застосування крим. закону; висловлює міркування щодо міри покарання, вирішення цив. позову та ін. питань, важливих для постановления вироку. Коли в результаті суд. слідства прокурор прийде до переконання, що дані слідства не підтверджують пред'явленого підсудному обвинувачення, він повинен відмовитися від обвинувачення і викласти суду мотиви відмови. Відмова прокурора від обвинувачення не звільняє суд від обов'язку розглядати справу далі й вирішити її на заг. підставах.

В. П. Корж.

 

Схожі за змістом слова та фрази