Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow З-зас arrow ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО СТАТУС І СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ГРОМАДЯН, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВНАСЛІДОК ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТ
   

ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО СТАТУС І СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ГРОМАДЯН, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВНАСЛІДОК ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТ

— осн. акт про права, гарантії та пільги для населення, яке постраждало внаслідок Чорноб. катастрофи. Документ спрямований на розв'язання проблем мед. і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоакт. забруднення відповідної тер. України. Прийнятий ВР України 28.11 1991; доповнений Законом від 6.VI 1996. Складається з преамбули, 10 розділів, 70 статей.

Закон запроваджує єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і труд, діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення. Визначаються категорії осіб, котрі постраждали внаслідок Чорноб. катастрофи, для надання їм пільг і компенсацій, підстави для визначення статусу цих осіб, орг. засади їх держ. обліку та мед. забезпечення, порядок надання пільг і компенсацій. Гарантовані д-вою компенсації та пільги надаються відповідно до визначених категорій і стосуються: мед. обслуговування; оздоровлення; працевлаштування, забезпечення житл. площею і комунал. послугами; користування трансп. засобами; виділення і використання зем. ділянок; освіти; соціального захисту тощо.

Значна увага приділяється захистові дітей, потерпілих від Чорноб. катастрофи. Закон встановлює, що рятування, лікування та реабілітація цих дітей дошкільного і шкільного віку визнаються пріоритетними напрямами у всіх мед. програмах і заходах, пов'язаних з ліквідацією наслідків катастрофи. Потерпілим дітям та їхнім батькам надаються д-вою компенсації і пільги, що стосуються виховання та освіти, мед. обслуговування, оздоровлення, забезпечення житлом, користування трансп. засобами, комунал. послугами та ін. Передбачено заходи щодо захисту населення, яке потерпіло від ядер, катастрофи (забезпечення евакуйованих або відселених гр-н жилими приміщеннями, компенсація гр-нам втраченого майна у зв'язку з евакуацією або відселенням тощо). Законом вирішуються питання щодо регулювання труд, відносин гр-н, які працюють на територіях радіоакт.

забруднення (доплата та підвищення оплати праці, збереження за працівниками середньої зарплати і труд, стажу при звільненні у зв'язку з відселенням або самост. переселенням тощо), а також питання надання пенсій та компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорноб. катастрофи. Визначено пільгові умови обчислення, призначення і виплати пенсій. Встановлюються компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю: особам, котрі стали інвалідами внаслідок катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорноб. АЕС та сім'ям за втрату годувальника (одноразова компенсація і щорічна допомога на оздоровлення). Законом передбачені положення щодо забезпечення його реалізації (фінансування, відповідальність за порушення цього закону, порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорноб. катастрофи, та ін.).

Ю. М. Крупка, С. Г. Планкова.

 

Схожі за змістом слова та фрази