Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Г-гон arrow ГААЗЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ 1922
   

ГААЗЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ 1922

- міжнар. конференція, що відбулася 15.IV— 19.VII 1922 у м. Гаазі (Нідерланди) за рішенням Генуезької конференції 1922, яка утворила рос. і нерос. рівноправні комісії для вивчення і врегулювання питань щодо претензій зх. держав до рад. республік. Ці претензії стосувалися боргів царського і Тимчас. урядів Росії та компенсацій кол. власникам у зв'язку з націоналізацією на тер. Рос. імперії підприємств та ін. майна іноз. фіз. і юрид. осіб. У Г. к. 1922 взяли участь ті самі країни, що і в Генуезькій, але на рівні вже не урядів, а ділових кіл та експертів. Позиції сторін майже не змінилися. Серед зх. країн най-жорсткішу займала Франція, яка в особі прем'єр-міністра Р. Пуанкаре наполягала на перетворенні Г. к. 1922 на звичайну нараду експертів та на відмові

РРФСР від вимог, висунутих у Генуї, які означають «капітуляцію Європи перед радянським ладом». Великобританія (прем'єр-міністр Д. Ллойд Джордж) не у всьому погоджувалася з Парижем і пропонувала плідну спільну роботу з Росією. Рад. сторона посилила акцент на питаннях заг. роззброєння. Нерос. комісія зібралася 15 червня, а російська на чолі з наркомом закорд. справ М. Литвиновим — 26 червня. Нерос. комісія мала три підкомісії (з приват, власності, боргів та кредитів), а російська була присутня на всіх засіданнях підкомісій повним складом. З кін. червня росіяни пішли на деякі поступки. Вони заявили про готовність відмовитися від контр-претензій у сумі 39 млрд. золотих руб. за збитки від інтервенції і блокади, визнати борги цар. Росії і Тимчас. уряду без відсотків, задовольнити іноз. власників націоналіз. підприємств шляхом надання їм концесій, однак за умови одержання кредиту у 3 224 млн. золотих руб. та відмови Заходу від вимоги повернення воєнних боргів. «Неросія-ни» змушували РРФСР визнати всі борги і повністю повернути націоналіз. підприємства кол. власникам. Непоступливість обох сторін призвела до безрезультатного закриття конференції.

Україна на Г. к. 1922 представлена не була. Згідно з угодою від 22.11 1922, підписаною у Москві рад. республіками, її інтереси, як і інтереси Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Бухари, Грузії, Далекосхідної Республіки та Хорезму, представляла РРФСР.

Літ.: Гаагская конференция 1922. Полный стеногр. отчет. М., 1922.

О. М. Мироненко.

 

Схожі за змістом слова та фрази