Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow плат-пон arrow ПОВІСТЬ ВРЕМЕННИХ ЛІТ
   

ПОВІСТЬ ВРЕМЕННИХ ЛІТ

- літописне зведення, укладене в Києві на початку 12 ст. Оригінал історіогр. і літ. пам'ятки не зберігся. Перша редакція «П. в. л.» з'явилася бл. 1113. її укладення більшість дослідників пов'язує з ім'ям ченця Києво-Печерського монастиря Нестора, відомого в л-рі як Нестор-літописець. Друга редакція «П. в. л.» належить ігумену Видубицького монастиря Сильвестру (1116). Збереглася у списку в Лаврентіївському літописі. Список третьої редакції виготовлений 1118 у Видубицькому монастирі (укладач невідомий) для Мстислава — сина Володимира II Мономаха; уміщений в Іпатіївському літописі.

«П. в. л.» — це розповідь про східнослов'ян. спільноту та її багатовікову еволюцію у контексті світ, історії, в якій усе відбувається з волі Божої. Зведення стало гол. джерелом для вивчення історії східних слов'ян. У ньому містяться відомості про виникнення слов'ян і договори полян, древлян, дреговичів, словенів, кривичів, полочан, сіверян з князями — нащадками біблійних героїв. Історія Києва подається від полянського князя Кия та його мол. братів Щека і Хорива та сестри Либеді. Акцентується на особливій ролі у слов'ян, державотворенні апостола Андрія Первозванного та князя Володимира Великого, який вважається

ПОВІСТЬ ВРЕМЕННИХ ЛІТ  - leksika.com.ua

«апостолом руської землі» за введення християнства. Висхідним пунктом легендар. шляху «із варяг у греки» в «П. в. л.» є напрям з півдня на північ, а не навпаки, тобто шлях починався з грецької, а не з варязької землі. Значне місце у «Повісті...» відведено б-бі Русі проти кочовиків, міжкнязів. чварам. Гол. державницькою засадою твору є заклик до захисту руської землі від зовн. ворогів на основі єдності Русі. В літописі йдеться і про закони та звичаї предків, які, на думку укладачів, повинні стати джерелами княжих уставів, обов'язків князя «правду діяти на цьому світі, у правді суд судити».

Вид.: Повість времен, літ. «Вітчизна», 1980, № 3; Повість врем'яних літ. К., 1990.

Літ.: Срезневский И. И. Чтения о древних рус. летописях. СПб., 1862; Шахматов А. А. Повесть времен, лет, т. 1. Пг., 1916; Рыбаков Б. А. Древняя Русь. Сказания. Былины. Летописи. М., 1963; Франко І. Студії над найдавнішим київ, літописом. В кн.: Франко І. Зібр. тв., т. 6. К., 1976; Котляр М. Нестор літописець. «Історія України», 1997, № 41; Толочко П. Тисячоліття давньоруського літописання. «Київ, старовина», 1999, № 1.

О. М. Мироненко, Ю. С. Шемшученко.

 

Схожі за змістом слова та фрази