Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТЕГЕРАНСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ 1943
   

ТЕГЕРАНСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ 1943

- конференція керівників трьох союз, держав у Другій світовій війні 1939—45 (президента США Ф. Д. Рузвельта, прем'єр-міністра Великобританії У. Л. С. Черчілля, голови РНК СРСР Й. В. Сталіна). Відбулася 28.ХІ-1.ХІІ 1943 у м. Тег ерані (Іран). Це була перша зустріч «великої трійки» — лідерів провідних

ТЕГЕРАНСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ 1943 - leksika.com.ua

держав антигітлерівської коаліції. У роботі конференції брали участь дипломати і представники військ, командування цих держав. Осн. увагу учасники Т. к. 1943 зосередили на розв'язанні воєн, завдань. Конференція прийняла 1.ХІІ 1943 Декларацію про спільні дії у війні проти гітлер. Німеччини та Декларацію про Іран. Одним з найважливіших досягнень було рішення про відкриття Великобританією та США Другого фронту в Європі до 1.У 1944. Учасники конференції не погодилися з пропозицією У. Л. С. Черчілля відкрити Другий фронт на Балканах. Було вирішено, що висадка союзних армій відбудеться на тер. Франції. У зв'язку з пропозицією амер. та англ. сторін про участь СРСР у війні проти Японії, союзниці Німеччини та Італії, СРСР заявив про свою готовність вступити у війну на Далекому Сході після закінчення воєнних дій у Європі, виходячи з того, що неможливо було забезпечити міцний мир у світі, не досягнувши приборкання япон. агресорів, які порушили рад.-японський договір 1941 про нейтралітет і постійно загрожували безпеці СРСР.

У Декларації трьох держав про спільні дії проти нацистської Німеччини та післявоєнне співробітництво керівники цих країн погодили плани знищення збройних сил Німеччини і зобов'язалися прагнути до встановлення такого миру, який дістане схвалення народів і усуне лихо та жахи війни для наст, поколінь. У Декларації про Іран Великобританія, СРСР і США гарантували цій д-ві повну незалежність, суверенітет, тер. цілісність і екон. допомогу. Т. к. 1943 відіграла велику істор. роль під час Другої світової війни, сприяла зміцненню антигітлер. коаліції. Найважливіші положення док-тів, прийнятих на конференції, дістали свій розвиток у рішеннях Кримської (Ялтинської) конференції 1945 та Берлінської (Потсдамської) конференції 1945.

Літ.: Тегеран — Ялта — Потсдам. Сб. док-тов. М., 1967; Бережков В. М. Тегеран. 1943. М, 1971.

Ю. І. Нипорко.

 

Схожі за змістом слова та фрази