Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow М-мил arrow МАРКЕВИЧ
   

МАРКЕВИЧ

(Маркович) Микола Андрійович [26.І (7.ІІ) 1804, с. Дунаєць, тепер Глухівського р-ну Сум. обл. — 9(21).VI 1860, с. Турівка, тепер Згурівського р-ну Київ, обл.] — укр. історик, етнограф і письменник. Закін. пансіон Гол. пед. ін-ту (Петербург). Був у дружніх стосунках з О.С. Пушкіним, Т. Г. Шевченком, В. А Жуковським, К. Ф. Рилєєвим, В. К. Кюхельбекером, А А Дельвігом. Т. Г. Шевченко присвятив йому свій вірш «Н. Маркевичу» («Бандуристе, орле сизий»). Перебував на військ, службі. З 1830 жив у Дунайці, займався наук.-досл. роботою. Основна праця М. — 5-томна «Історія Малоросії» (1842—43). У ній подано історію України з давніх часів і до кін. 18 ст. Показано, зокрема, процеси розвитку укр. державності і права. Перші два томи є компіляцією «Історії Русів» та праць з історії України М. М. і Д.М. Бантиш-Каменських. Що ж сто

Маркевич М.А. - leksika.com.ua

сується 3—5 томів, то в них зібрано цінні док-ти з історії укр. державності, зроблено огляд правових джерел, адм.-полкового устрою України тощо. Наук, інтерес становить також зібрана М. збірка док-тів з історії України 17—18 ст. (зберіг, у Рос. держ. б-ці, Москва). Героїч. минулому укр. народу присвячені поезії М. «Україна», «Гетьманство», «Чигирин», «Вінки» та ін.

Літ.: Істор. спадщина науки історії України (погляд з кін. XX ст.). К., 1996; Глухів і Глухівщина в історії укр. нац. відродження. К., 1999.

Ю. С. Шемшученко, О. В. Скрипнюк.

 

Схожі за змістом слова та фрази