Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Л arrow ЛІВАН
   

ЛІВАН

Ліванська Республіка — д-ва у Зх. Азії, на сх. узбережжі Середземного м. Тер. — 10,45 тис. км:. Нас. -2,9 млн. чол. (1993): араби (90 %), вірмени, курди, черкеси та ін. Столиця — м. Бейрут. Адм.-тер. поділ — 6 мухафаз (губернаторств). Держ. мова — арабська. Грош. одиниця — ліванський фунт. Нац. свято — День незалежності (22 листопада).

Державний герб Лівану - leksika.com.ua

З 16 ст. до 1918 тер. сучасного Л. входила до складу Османської імперії. 1918 країна була окупована анг-ло-франц. військами. З 1920 — підмандатна територія Франції. 26.У 1926 франц. комісар обнародував конституцію, згідно з якою Л. проголошувався республікою, але Франція залишала за собою право контролювати його зовн. політику. 22.XI 1943 Франція визнала Л. як незалежну д-ву. З 1969 по серпень 1982 у країні діяла організація Палестинського руху опору. В квітні 1975 у Л. розпочалася громадян, війна, спровокована фалангістами з партії Катаїб, що виступали проти палест. присутності в країні. 19-місячна війна була припинена після введення Міжарабських сил стримування. У березні 1978 спалахнув лівано-ізраїл. конфлікт: Ізраїль увів війська на територію Південного Л., але світова спільнота змусила агресора покинути захоплені землі. 6.УІ 1982 у відповідь на черг, збройний акт бойовиків ліван. орг-ції «Хезболлаху» Ізраїль окупував частину території Л., включаючи Зх. Бейрут. Під тиском нац. опору Ізраїль 1985 почав виведення військ з Л. Нині Ізраїль контролює пд. зону Л. завширшки 10 км. У березні 1989 за підтримки Комітету трьох Ліги арабських держав (Алжир, Марокко, Саудівська Аравія) вироблено Хартію нац. згоди Л., прийняту ліван. парламентом 22.X 1989. Л. підписав із Сирією Договір про братерство, співробітництво і координацію.

Л. — презид.-парлам. республіка. Діє конституція країни від 23.У 1926 (з наст, змінами).

Глава д-ви — президент, що обирається на 6 років парламентом. Президент наділений широкими повноваженнями (право законод. ініціативи, розпуску парламенту тощо). Законод. влада належить однопалат. парламентові — Палаті депутатів. Його 128 депутатів обираються на 4 роки шляхом заг. рівних і прямих виборів за принципом представництва від реліг. громад. Глава парламенту обирається від громади мусульман-шиїтів.

Викон. владу здійснюють президент та рада міністрів на чолі з прем'єр-міністром. Членів уряду призначає президент. Суд. влада, за конституцією, належить Верх, суду у складі 7 членів, обраних парламентом. Але фактично вищою юрид. інстанцією є Касаційний суд. Діє система реліг. судів. Л. — член ООН з 1945, ін. міжнар. і регіон, організацій.

Дип. відносини України з Л. встановлено 12.ХІІ 1991.

В. Л. Федоренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази