Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow К-кел arrow КАРИБСЬКЕ СПІВТОВАРИСТВО
   

КАРИБСЬКЕ СПІВТОВАРИСТВО

(Caribbean Community), КС, КАРИКОМ (СС, САRICOM), Карибський спільний ринок (КСР) — регіон, міжнар. міжурядова організація, що об'єднує д-ви басейну Карибського м. Утв. 1973 в м. Чагуарамасі (Тринідад і Тобаго). Держави і території — члени КС: Антігуа і Барбуда, Багамські Острови, Барбадос, Беліз, Домініка, Гайана, Гренада, Монтсеррат, Сент-Вінсент і Гренадини, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсія, Суринам, Тринідад і Тобаго, Ямайка. Асоційовані члени: Британські Віргінські Острови, Острови Теркс і Кайкос. Створенню КС передувала діяльність Карибської асоціації вільної торгівлі (КАРИФТА; Caribbean Free Trade Area, Carina), яка виникла 1965. Договір щодо КАРИФТА набув чинності 1968 і передбачав скасування внутрірегіон. митних зборів на ряд товарів. Учасницями асоціації були Антігуа, Барбадос, Беліз, Гайана, Гренада, Домініка, Монтсеррат, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсія, Тринідад і Тобаго, Ямайка. КАРИФТА припинила своє існування 1974. Домовленість щодо організації Співтовариства була досягнута на зустрічі глав дер жав КАРИФТА 1972, а вже наст, року країни Кариб. басейну підписали Договір про КС (далі — Договір 1973) та Угоду про КСР (далі — Угода 1973). Відповідно до положень Договору 1973 держави — учасниці КС зобов'язалися створити спільний ринок, розширити співробітництво у сфері пром-сті, с. г., тр-ту, охорони здоров'я та ін., об'єднати зусилля у справі соціального розвитку, а також координувати зовн. політику. В док-ті зазначено, що спільний ринок є складовою частиною Співтовариства. Угодою 1973 передбачено скасування мит і кількісних обмежень у торгівлі, спільне здійснення проектів в екон. і соціальній сферах, спільну торг, політику щодо третіх країн. Вищим органом КС є Конференція глав урядів. Вона ухвалює осн. загальнополіт. рішення, має повноваження щодо врегулювання спорів, укладення міжнар. договорів, відповідає за зовн. відносини КС з ін. міжнар. організаціями та д-вами, за дотримання положень Договору 1973. У разі необхідності Конференція затверджує директиви. Вона має право делегувати свої повноваження з фін. питань. Рекомендації і рішення ухвалюються переважно одноголосно. Останні — обов'язкові для виконання. У періоди між сесіями Конференції відповідальність за керівництво КС покладена на Бюро (Постійний комітет), уповноважене вносити пропозиції щодо поглиблення співробітництва, здійснювати кроки для мобілізації зусиль дер-жав-членів. Бюро контролює виконання рішень всередині КС, а також діяльність утворених у 1993 міжурядових сил спец, призначення.

Діє Рада КС, яка складається з міністрів у справах КС держав-членів. Вона відповідальна за: 1) прогрес, розвиток і функціонування КСР; 2) опрацювання операт. планів і визначення спільних пріоритетів; 3) мобілізацію та розподіл ресурсів; 4) контроль та оцінку рішень КС, а також проведення консультацій та ухвалення рішень. Рішення і рекомендації Ради ухвалюються одностайно. Гол. органом КСР є Рада представників. Вона складається з представників 13 держав-членів (без Багамських Островів) і наділена повноваженнями вносити на розгляд Конференції пропозиції щодо встановлення тісніших екон. і торг, зв'язків з ін. д-вами та міжнар. організаціями. Рекомендації та рішення Ради ухвалюються консенсусом. Кожен член Ради має один голос.

Секретаріат КС забезпечує діяльність органів Співтовариства, в т. ч. спільного ринку, зокрема: 1) відповідає за орг.-тех. обслуговування засідань органів КС; 2) вживає заходів для реалізації ухвалених ними рішень; 3) ініціює та проводить дослідження з питань екон. та функц. співробітництва; 4) надає відповідну допомогу державам-членам; 5) виконує завдання Конференції та ін. органів КС. Очолює секретаріат ген. секретар. Інститути Співтовариства (конференції та пост, комітети) займаються питаннями розвитку співпраці в окр. сферах (напр., охорона здоров'я, с. г., освіта, наука і техніка, видобувна пром-сть, тр-т тощо). Згідно з положеннями Договору 1973 до асоційованих інститутів КС належать: 1) Карибський банк розвитку [утв. 1969 зі штаб-квартирою у м. Бриджтауні (Барбадос); серед його членів — Багамські Острови, Британські Вір-гінські Острови, Кайман Острови, Великобританія, Канада, Колумбія, Венесуела]; 2) Вест-Індська судноплавна компанія (утв. 1975 за участю держав-членів, а також Венесуели, Ко-ста-Рики, Куби, Мексики, Нікарагуа); 3) Карибська рада експертизи; 4) Карибська метеорологічна організація; 5) Рада правової освіти; 6) Університети Гайани та Вест-Індії. Асамблея парламентарів КС є консультат., дорадчим органом КС. Угода про її створення набула чинності 1994. У межах КС створено низку ін. органів. Зокрема, 1990 засн. Карибський союз телекомунікацій (штаб-квартира у Тринідаді і Тобаго). Його членами можуть бути керівники відповідних відомств держав — членів КС. Центр, органом союзу є конференція у складі міністрів, що відповідають за питання телекомунікацій. Рішенням Конференції глав урядів КС 1991 створено Карибський інвестиційний фонд.

Місцеперебування КС — м. Джорджтаун (Гайана).

А. Я. Мельник.

 

Схожі за змістом слова та фрази