Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow А-акт arrow АВІАТРАНСПОРТНЕ ПІДПРИЄМСТВО
   

АВІАТРАНСПОРТНЕ ПІДПРИЄМСТВО

- підприємство цив. авіації, яке займається перевезенням пасажирів, вантажів і пошт, відправлень, здійснює ін. види обслуговування за встановлену плату. А. п. здебільшого є юрид. особою, хоча в окр. випадках ним може бути й фіз. особа, що виконує под. функції. Як правило, А. п. має нац. належність однієї д-ви, хоча існують і багатонаціональні А. п. (напр., «САС» — консорціум Данії, Швеції та Норвегії). Порядок створення, діяльності та ліквідації А. п. регулюється нац. зак-вом, а також міжнар. договорами, ратифікованими д-вою. В Україні, зокрема, авіаперевезення пасажирів, вантажів та пошти регламентується Повітряним кодексом України. А. п. здійснює перевезення згідно з договором повітр. перевезення. При цьому підприємство зобов'язується перевезти пасажира та його багаж до місця призначення повітр. судном. Зі свого боку, пасажир оплачує вартість перевезення за діючими тарифами, а в разі перевищення встановленої норми багажу — і його доставления. За договором про повітр. перевезення вантажу та пошти, А. п. зобов'язується доставити довірений йому вантаж або пошту до пункту призначення, а відправник зобов'язується оплатити послугу за встановленими тарифами.

Осн. міжнародно-правовим документом, що регулює міжнар. повітр. перевезення та відповідальність перевізника, є Варшавська конвенція для уніфікації деяких правил міжнар. повітряних перевезень (1929). Вона застосовується при міжнар. авіаперевезен-нях, якщо місце відправлення і місце призначення знаходяться на території держав — учасниць конвенції. Вказаний документ визначає порядок і межі відповідальності перевізника за шкоду, спричинену в результаті смерті пасажира або заподіяння йому тілесних ушкоджень, у випадку знищення, загублення чи ушкодження багажу або вантажу, порушення терміну їх доставки. Нац. законодавство може також регулювати орг. форму А. п. Як правило, вони створюються у формі авіаційних корпорацій, компаній, акціонерних товариств, товариств з обмеженою відповідальністю та ін. із змішаним (державним і приватним) або цілком приват, капіталом. У деяких найбільших підприємствах переважаючою є державна частка (так, у нім. авіакомпанії «Люфтганза» вона становить 75 %). Великі А. п. з переважаючим приват, капіталом є, напр., у США. Можлива також організація підприємств за участю іноз. капіталу. В Україні, зокрема, діє AT «Міжнародні Авіалінії України», в якому частина акцій належить ірл. компанії GPA.

Літ.: Грязнов B.C. Правовые основы междунар. возд. сообщений: Содержание межправительств, соглашений по возд. сообщениям. М., 1995. О. В. Черненко.

 

Схожі за змістом слова та фрази