Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow мир-міл arrow МІКРОНЕЗІЯ
   

МІКРОНЕЗІЯ

Федеративні Штати Мікронезії (Micronesia, Federated States of Micronesia) — д-ва у зх. частині Тихого ок., на архіпелазі Каролінські о-ви. Тер. — 701,4 км2. Нас. — 131,5 тис. чол. (1999, оц.): мікронезійські та полінезійські етнічні групи. Столиця — м. Палікір. Адм.-тер. поділ — 4 штати. Офіц. мова — англійська. Грош. одиниця — долар США.

Нац. свято — День проголошення Федеративних Штатів Мікронезії (10 травня).

Вперше Каролінські о-ви були досліджені ісп. мореплавцем А. Сааведрою (1528) і названі ним на честь ісп. короля Карла II. Впродовж 17—19 ст. належали Іспанії. 1889 Німеччина купила о-ви в Іспанії. 1914 їх захопила Японія. Під час Другої світ, війни були зайняті США, які управляли ними за мандатом ООН (з 1947) у складі Підопічної території Тихоокеанських островів. У 1969 між мікронез. лідерами і США почалися переговори про самоврядування о-вів. В їх ході 10.V 1979 були проголошені Федеративні Штати Мікронезії, а в жовтні 1982 підписано угоду про «вільну асоціацію» о-вів зі США, яка набула чинності 3.ХІ 1986 (тоді ж припинена і опіка США). Відповідно до угоди М. відає питаннями самоврядування, а США — питаннями оборони, фінансів і закорд. справ.

М. — вільно асоційована зі США д-ва. Діє конституція від 10.V 1979 зі змінами. Главою д-ви є президент, який обирається парламентом зі свого складу (один з 4 сенаторів від штатів) на 4 роки. Одночасно з президентом обирається віце-президент. Якщо президент не може більш як 180 днів підряд виконувати свої повноваження, на посаду президента вступає віце-президент. Законод. влада належить однопалат. Національному конгресу М. у складі 14 сенаторів: 4 сен атори обираються від штатів на 4 роки, а 10 — шляхом заг. і прямих виборів на 2 роки. Викон. влада здійснюється президентом і очолюваним ним урядом — кабінетом міністрів. Суд. влада представлена Верховним судом, держ. судами в кожному з 4 штатів та муніцип. судами. Кожен штат М. має власну конституцію, губернатора та законод. орган (легіслатуру штату). М. — член ООН з 1991, ряду ін. міжнар. і регіон, організацій.

Державний герб Мікронезії - leksika.com.ua

Дип. відносини України з М. встановлено 17.IX 1999.

В. Л. Федоренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази