Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow орг-ощ arrow ОСТРОГОЗЬКИИ ПОЛК
   

ОСТРОГОЗЬКИИ ПОЛК

Рибненський (Рибинський) полк — адм.-тер. і військова одиниця у Слобідській Україні. Сформований у 1652—58. Полкове місто — Острогозьк (мав ще назву Рибне — звідси друга назва полку). О. п. засновано невдовзі після укладення Білоцерківського договору 1651 між гетьманом Б. Хмельницьким і польс. королем. Чернігівське воєводство за цим договором відходило до Речі Посполитої, а реєстрових козаків виселяли до корол. маєтків Київського воєводства. Незгодна з таким рішенням вел. група козаків і селян, переважно з Чернігівського полку (всіх людей, з жінками й дітьми, налічувалося близько 4 000 чол.), з дозволу моск. царя у 1-й пол. 1652 оселилася на правобережжі р. Дон у районі Кальміуського шляху, на річках Тиха Сосна і Острогожка. Переселенців було організовано в полк, який складався з 9 (за ін. відомостями — 7) сотень: три Батуринські, Борзнянська, Чернігівська, Конотопська та ін. Очолював його І. Дзиковський (Дзика), який назвав себе чернігівським полковником. О. п. став першим з 5 козац. полків, заснованих на Слобожанщині. Сотенними центрами були Білолуцьк, Ольшанськ, Старобільськ, Євдаківка, Усерд та інші За переписом 1732, здійсненим у межах слобід, полків 1732—37, О. п. складався з 18 сотень, які об'єднували 3079 виборних козаків і 16 343 підпомічників. Полковники в О. п. обиралися довічно, згодом призначалися рос. владою. Полк відіграв значну роль у захисті Пд. Росії та Слобідської України від татар, нападів. Під час Сел. війни в Росії під проводом Степана Разіна 1670—710. п. на чолі з І. Дзиковським повстав і приєднався до разінців. Повстання придушили, а

1. Дзиковського і кількох старшин стратили. Після цього полковниками О. п. були Герасим Корибут (1671-80), Іван Сас (1680-93); є також згадки про полковників Булара і Куколя. У 18 ст. О. п. очолювали представники роду Тевяшових: Іван (? — до 1704), Іван Іванович (з 1704 — ?) і Степан Іванович (? — 1765). Після ліквідації 1765 слобід, полків О. п. було реорганізовано в Острогозький гусарський полк, козаків перетв. на військ, обивателів, а тер. полку ввійшла до Слобідсько-Української губернії як Острогозька провінція.

Літ.: Стецюк К. І. З історії спільної боротьби рос. і укр. народів проти феод.-кріпосн. гніту в другій пол. XVII ст. (Іван Дзиковський). В кн.: Наук, записки Ін-ту історії України, т. 4. К., 1952; Слюсарський А. Г. Слобід. Україна. X, 1954; Багалій Д. І. Історія Слобід. України. X.. 1993; Панашенко В. В. Полк, управління в Україні (серед. ХУІІ-ХУІІІ ст.). К., 1997.

Л. А. Сухих.

 

Схожі за змістом слова та фрази