Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow С-сим arrow СИМЕОН ПОЛОЦЬКИЙ
   

СИМЕОН ПОЛОЦЬКИЙ

[світське ім'я — Петровський-Ситніанович Самійло Омелянович (за ін. даними, Гаврилович); 1629, м. Полоцьк, теп. Вітебської обл., Білорусь — 25.УШ (4.IX) 1680, Москва] — білорус, укр. і рос. громад, та церк. діяч, просвітитель. Навч. 1640-50 у Києво-Могилян. колегії. 1656 постригся у ченці Полоц. Богоявленського монастиря, був учителем Полоц. братської правосл. школи. Від 1664 - у Москві. 1678 організував у Кремлі друкарню, заснував у Москві за зразком Києво-Могилян. колегії Греко-лат. школу (за його проектом на основі цього навч. закладу 1687 утв. Елліно-грец. академію, згодом перейм, на Слов'яно-греко-лат. академію). Вчення про д-ву і право С. П. виклав у працях: «Жезл правління» (1667), «Книга запитань і відповідей катехізичних» (1671), «Тестамент Василя, царя грецького, сину своєму Льву Філософу», «Псалтир рифмований», «Рифмований місяцеслов» ( всі три — 1680) та ін.

Симеон Полоцький - leksika.com.ua

С. П. багато уваги приділяв питанням верх, влади, її авторитету, організації та функціонуванню. Оскільки влада царя є абсолютною, С. П. писав, що монарх має бути високоосв. людиною, вивчати досвід управління д-вою. Вважаючи монарха символом, атрибутом д-ви, фактично ототожнюючи їх, він наголошував, що освічене самодержавство є антиподом тиранії. Цар у стосунках з підданими повинен бути добрим, милосердним, піклуватись про них, як батько про дітей, не доводити до жебрацтва, створювати умови для освіти народу. На думку С. П., освічена монархія грунтується на законах, які зміцнюють д-ву. Гол. «охоронцем правди», верх, суддею є самодержець. С. П. виступав проти жорстких покарань, сформулював важливі принципи міждерж. відносин: поширювати авторитет д-ви «не на полі битви, а через книги»; жити з сусшами «мирно і мудро» тощо.

Тв.: Избранные сочинения. М.-Ленинград, 1953. Літ.: Татарский И. Симеон Полоцкий. (Его жизнь и деятельность). М., 1886; Історія укр. л-ри, т. 1. К., 1967; Симеон Полоцкий и его книгоизд. деятельность. М., 1982.

О. М. Мироненко.

 

Схожі за змістом слова та фрази