Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow пер-план arrow ПЕРЕСЕЛЕННЯ
   

ПЕРЕСЕЛЕННЯ

— переміщення населення з пост, місць проживання в ін. місцевість. Зумовлене екон., політ., соціальними, демогр. та ін. причинами. Є одним з видів міграції населення. Здебільшого базується на добровільних засадах, але може відбуватися і в обов'язковому (примусовому) порядку (депортація, евакуація).

Процес П. має давню історію. «Велике переселення народів», зокрема, тривало з 3 по 7 ст. й істотно вплинуло на політ, карту Європи та Азії. У Рос. імперії переселен, рух до Сибіру набув особливо вел. розмірів у ході столи-пін. аграрної реформи. В СРСР мало характер планового народногосп. завдання. Крім традиц. сільськогосподарського П., в роки 1-ї та 2-ї п'ятирічок (1929—37) набуло розвитку промислове П. До 1939 П. провадилося за спільними постановами ЦВК і РНК СРСР та за планами, затв. РНК СРСР. 1939 для керівництва справою П. при РНК було утворене переселен, управління з його органами в республіках, областях і краях. У 30—40-х рр. 20 ст. як каральний захід відбувалися масові примусові П. за дискримінаційною нац. ознакою, куркулів тощо. 1944 мала місце депортація окр. народів (кримських татар та ін.). У 70—80-х рр. П. у СРСР здійснювалося згідно з міжресп. планами, затв. РМ СРСР. Д-ва надавала переселенцям матеріальну допомогу та встановлювала ряд пільг. РМ СРСР прийняла спец, постанову «Про пільги по переселенню» (1973). В Україні найбільші переселен, акції ост. періоду пов'язані з аварією на Чорнобильській АЕС (1986) та поверненням представників депорт, народів до Криму. Питання соціального захисту населення при його переселенні в ін. місцевості регулюються Законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (1991) та ін. нормат.-прав. актами.

Літ.: Янсон Ю. Э. Очерк правительственных мер по переселению крестьян. СПб., 1881; Кауфман А. А. Переселение и колонизация. СПб., 1905; Буданова В. П. Готы в эпоху Вел. переселения народов. СПб., 1999.

Ю. Я. Касяненко.

 

Схожі за змістом слова та фрази