Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow син-спад arrow СЛІДЧА ГРУПА
   

СЛІДЧА ГРУПА

— група осіб для спільного розслідування складних кримінальних справ зі значним обсягом процесуальних дій. Підстави утворення С. г. передбачені КПК України (ст. 119).

С. г. може утворюватися прокурором, якщо вона формується із слідчих прокуратури чи слідчих різних відомств, або нач. слідчого підрозділу, якщо до складу групи включаються лише слідчі певного відомства. Про утворення С. г., яке відбувається одночасно з порушенням крим. справи, має вказуватись у постанові про порушення справи. Якщо кільком слідчим розслідування у справі доручається пізніше, залежно від відомчої належності слідчих, які входять до складу С. г., про це відповід. прокурором або нач. слідчого підрозділу виноситься окр. постанова. Для безпосеред. керівництва діями слідчих особа, яка утворила С. г., призначає одного з них старшим. Останній, незалежно від того, чи перебувала справа у його провадженні раніше, виносить постанову про прийняття справи до свого провадження. Постанова про утворення С. г. підлягає оголошенню обвинуваченому (ч. 2 ст. 119 КПК). Оскільки право заявляти відвід слідчому належить й ін. учасникам процесу (ст. 60), на практиці така постанова оголошується і підозрюваному, захиснику, потерпілому, цивільному позивачу, цивільному відповідачу або їх законним представникам. Старший С. г., будучи відповідальним за розслідування справи в цілому, провадить (на свій розсуд) найвідповідальніші слідчі дії або бере участь у їх провадженні, особисто приймає підсумкові процес, рішення у справі. Зокрема, складає (за необхідності — за допомогою членів групи) і підписує обвинувальний висновок, постанову про закриття справи чи про направлення її до суду для вирішення питання про застосування примусових заходів медичного характеру. Крім того, здійснює керівництво групою, яке полягає у заг. плануванні розслідування справи, організації обміну інформацією, розподілі роботи між членами групи тощо. Робота може розподілятися залежно від висунутих версій, території, на якій вчинялися злочини, кількості епізодів або обвинувачених. Слідчий, який входить до складу С. г., користується процес, самостійністю, визначеною ст. 114 КПК, що надає йому можливість у межах виділеної ділянки роботи приймати необхідні процес, рішення самостійно, за винятком випадків, коли законом передбачено одержання згоди суду або прокурора. Процес, суперечності, що виникають між членами групи, вирішуються старшим С. г., а між останнім і будь-ким із членів групи — прокурором або нач. відповідного слідчого підрозділу. За персон, складом, прав, підставами, суб'єктами створення тощо С. г. необхідно відрізняти від слідчо-оперативної групи.

Літ.: Угол.-процес, кодекс УССР. Науч.-практ. комментарий. К., 1984; Михеєнко М. М., Шибіко В. П., Ду-бинський А. Я. Наук.-практ. коментар Крим.-процес, кодексу України. К., 1999.

О. С. Врублевський.

 

Схожі за змістом слова та фрази