Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow пер-план arrow ПЕТРУНКЕВИЧ
   

ПЕТРУНКЕВИЧ

Іван Ілліч (1843, с. Пліски, тепер Борзнянського р-ну Черніг. обл. — 14.VI 1928, Прага) — укр. і рос. правознавець, громад, діяч. Навч. у Київ, кадет, корпусі (1855— 61) і Черніг. гімназії (1861—62). Закін. 1866 юрид. ф-т Петерб. ун-ту. Працював гласним Борзнянського пов.Черніг. губ., головою з'їзду мирових суддів Чернігівщини. З 1878 захопився рухом земців-конституціоналістів, виступив ініціатором і організатором нелегал, зібрань та з'їздів земців-конституціоналістів у Чернігові, Ніжині, Києві, Харкові, Москві та ін. містах імперії. 1879 написав і видав програм, док-т «Найближчі завдання земства», в якому проводив ідею скликання Установчих зборів. З наростанням рев. руху в Росії на поч. 20 ст. П. став провідником крайньо лівого крила цього руху. 1902 за

ПЕТРУНКЕВИЧ І.І. - leksika.com.ua

снував у Штутгарті (Німеччина) журн. «Освобождение». Згуртував навколо нього однодумців, утворив нелег. орг-цію «Союз визволення», став її головою. Був одним з розробників проекту Осн. держ. закону Рос. імперії (1904), в якому проводилися ідеї верховенства права, поділу влади, її юрид. обмеження, закріплення прав і свобод людини та гр-нина, їх суд. гарантій тощо. Задовго до Г. Кель-зена повністю обгрунтував ідею і вибудував схему здійснення конст. контролю спец. суд. органом. 1905 П. став одним з провідних організаторів конст.-дем. партії (партії кадетів), увійшов до складу її кер. органу. Згодом (1909—15) очолював ЦК цієї партії. Був депутатом і головою бюдж. комісії 1-ї Держ. думи. Не раз відбував покарання за антидерж. діяльність. Після Жовтневої революції 1917 в Росії П. в е міграції (Греція, Франція, США, Швейцарія, Чехословаччина). Політ.-прав. погляди П. викладено у численних промовах і доповідях на зібраннях і з'їздах земців-конституціоналістів, у політ, програмах земс. руху і проектах конституції Рос. імперії, у його опублікованих працях та спогадах. Праворозуміння П. будувалося на природ.-прав, доктринах. Гол. мету свого життя П. вбачав у торжестві природ, права, побудові конст., правової д-ви з гарантованими конституцією правами і свободами людини. При цьому він ототожнював поняття «конституційна» і «правова» д-ва. У поглядах на еволюцію д-ви П. дотримувався соціол. теорії. На його думку, розвиток д-ви має чотири стадії: племінну, феодальну, військово-національну та промислово-правову. Осн. праці П.: «Політичний устрій сучасних держав» (т. 1—2, 1905—06), «Найближчі завдання земства» (1914) та ін.

Літ.: Шаховскии Д. И. Союз освобождения. «Зарницы» (СПб.), 1909, № 2; Мироненко О. М. Іван Петрункевич як фундатор ідеї новітньої європ. моделі суд. конст. юстиції. «Вісник Академії прав, наук України», 2000, № 4; 2001, № 1.

О. М. Мироненко.