Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow син-спад arrow СЛІДЧО-ОПЕРАТИВНА ГРУПА
   

СЛІДЧО-ОПЕРАТИВНА ГРУПА

- група осіб, до складу якої входять працівники органів досуд. слідства, дізнання, експертно-криміналіст. та ін. служб, для розслідування і розкриття злочинів. Такі групи утворюються кер. правоохор. органів, у підпорядкуванні яких перебувають слідчі та/або операт. підрозділи. Залежно від того, працівники одного чи кількох органів входять до складу груп, останні відповідно називаються відомчими або міжвідомчими. Утворення та діяльність міжвідомчих С.-о. г. є однією з осн. форм взаємодії правоохор. органів України у б-бі зі злочинністю. Найпоширенішими в практиці діяльності правоохор.

органів є такі види С.-о. г.: чергові; постійно діючі; для розслідування конкр. злочину. Чергова С.-о. г. утворюється нач. районного (міського) відділу (управління) МВС згідно із затвердженим графіком з числа працівників органу операт. реагування на повідомлення про вчинені злочини. До її складу входять: слідчий, операт. працівники карного розшуку (іноді — служби б-би з екон. злочинами), експерт-криміналіст та дільничні інспектори міліції. У разі повідомлення про вчинений злочин, розслідування якого належить до компетенції прокуратури, до роботи в групі залучається черговий слідчий прокуратури. Чергова С.-о. г. здійснює виїзд на місце всіх подій (злочинів), що сталися на тер. району (міста) протягом доби, проводить огляд місця події, вживає операт.-розшук. заходи, спрямовані на розкриття злочинів по гарячих слідах.

Постійно діюча С.-о. г. утворюється спільним наказом прокурора області та нач. управління МВС в області для розкриття вбивств та ін. тяжких і особливо тяжких злочинів, у т. ч. вбивств мин. років, розслідування яких зупинено у зв'язку з невстановленням особи, яка вчинила злочин (п. З ч. 1 ст. 206 КПК України). Постійно діюча С.-о. г. складається із слідчих з особливо важливих справ або старших слідчих прокуратури області й працівників управління карного розшуку області. До її складу також включаються слідчий район, прокуратури, операт. працівники кар. розшуку органу, на території якого було вчинено або виявлено злочин, працівники експертно-криміналіст. і суд.-мед. служби, спеціаліст-кінолог, а в разі потреби і фахівці ін. галузей (хімії, біології тощо). Постійно діюча, на відміну від чергової, С-о. г. здійснює виїзд лише на злочини, вчинені в умовах неочевидностей (усі умисні вбивства, в т. ч. на замовлення). Водночас постійно діюча С.-о. г. обов'язково виїжджає на місце вчинення й ін. злочинів: убивство двох і більше осіб, малолітніх і неповнолітніх дітей; убивство з використанням вогнеп. зброї та вибух, речовин; трансп. і вироб. катастрофи, що призвели до загибелі людей, тощо. В разі встановлення особи, яка вчинила злочин, після проведення невідклад. слідчих дій крим. справа для дальшого розслідування за вказівкою прокурора області чи його заступника передається слідчому за територіальністю. С.-о. г. для розслідування конкр. злочину створюється спільним наказом прокурора району (міста) і нач. районного (міського) відділу (управління) МВС для розкриття і розслідування певного (одиничного чи багатоепізодного) злочину. Така група формується із слідчих прокуратури, працівників карного розшуку та дільнич. інспекторів міліції через кілька днів після порушення крим. справи, в якій початкові слідчі дії та операт.-розшук. заходи були проведені черговою або постійно діючою С.-о. г., проте злочин не було розкрито. За наявності значного обсягу роботи, пов'язаної з експерт, дослідженнями (дактилоскоп. карти та ін. зразки), до складу групи може включатись експертний працівник відповід. профілю. Після встановлення особи, яка вчинила злочин, розслідування здійснюється слідчим (слідчою групою), а операт. працівники зі С.-о. г. діють у межах разових доручень. Для здійснення заходів щодо виявлення, розкриття та розслідування особливо небезпеч. злочинів, а також злочинів, учинених організованими злочин, угрупованнями, та тих, що мають міжрегіон. та міждерж. характер, пов'язані з наркобізнесом або набули великого громад, резонансу, С.-о. г. можуть утворюватися і з працівників ін. правоохор. та держ. органів України.

Літ.: Кубарєв І. Можливості слідчо-операт. груп у розкритті та розслідуванні злочинів. «Правничий часопис Донец, ун-ту», 2002, № 1.

О. С. Врублевський.

 

Схожі за змістом слова та фрази